Marcin Stec na stanowisku wiceszefa CBA zastąpił Bogdana Sakowicza, który przeszedł na emeryturę i został formalnie odwołany przez szefa rządu.

Reklama

"Doświadczony funkcjonariusz"

"Marcin Stec to doświadczony funkcjonariusz specjalizujący się w tematyce zwalczania przestępstw o charakterze gospodarczym i finansowym. Służbę w CBA rozpoczął w 2007 r. W ostatnich latach pełnił funkcje kierownicze. Jest absolwentem Wydziału Prawa oraz Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie" - podało biuro ministra koordynatora.

Oprócz Steca zastępcą szefa CBA Andrzeja Stróżnego jest Daniel Karpeta.

Nowy wiceszef ABW

Z kolei po powołaniu Radosława Żebrowskiego na wiceszefa ABW szef tej służby, płk Krzysztof Wacławek, ma w sumie czterech zastępców. Trzej pozostali to płk Bernard Bogusławski, płk Lech Wojciechowski i płk Krzysztof Zieliński.

Reklama

"Płk rezerwy Radosław Żebrowski jest doświadczonym funkcjonariuszem z wieloletnim stażem. Pełnił służbę w szeregu instytucji zajmujących się bezpieczeństwem RP. Ostatnio pełnił funkcję kierowniczą w ABW. Posiada rozległe doświadczenie zawodowe w pionach bezpieczeństwa teleinformatycznego, zabezpieczenia technicznego, kadr oraz bezpieczeństwa wewnętrznego i audytu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu oraz Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej" - czytamy w komunikacie biura ministra.

Wiceszefów cywilnych służb specjalnych powołuje i odwołuje premier na wniosek szefów tych służb po zasięgnięciu opinii sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Opinia ta nie jest dla premiera wiążąca, ale obu kandydatów, a także odwołanie Sakowicza, komisja zaopiniowała pozytywnie w ubiegłym tygodniu.(PAP)

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Aleksander Główczewski