Biuro prasowe ministra koordynatora służb specjalnych poinformowało w czwartek PAP, że do wyłudzeń miało dojść od lutego 2012 r. do grudnia 2015 r.
Czerwona nota Interpolu
"Do zatrzymania przez funkcjonariuszy poznańskiej delegatury ABW doszło 6 czerwca na lotnisku Ławica. B. był poszukiwany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, a także był ścigany międzynarodową czerwoną notą Interpolu" - podało PAP biuro.
Mężczyzna został wydalony z Republiki Dominikany do Polski w trybie uproszczonej procedury deportacyjnej na podstawie decyzji dominikańskich władz. "B. został przekazany w eskorcie funkcjonariuszy dominikańskiego biura Interpolu funkcjonariuszom ABW, a następnie osadzony w Areszcie Śledczym w Poznaniu" - wskazało biuro.
Zatrzymanie
Zatrzymanie były możliwe dzięki ścisłej współpracy funkcjonariuszy poznańskiej delegatury Agencji, samodzielnej sekcji poszukiwawczej departamentu postępowań karnych ABW oraz nadzorującej śledztwo Prokuratury Regionalnej w Poznaniu i Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji, a także Biura Interpolu w Santo Domingo.
W śledztwie dotyczącym tej domniemanej grupy przestępczej zarzuty poznańska prokuratura regionalna przedstawiła dotychczas 18 podejrzanym, a 20 października 2022 r. skierowano wobec 17 z nich akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Poznaniu. 18. osoba - Szymon B. ukrywał się na terytorium Republiki Dominikany i dlatego jego sprawa została zawieszona i wyłączona do odrębnego postępowania - zaznaczyło biuro prasowe ministra koordynatora służb specjalnych.
autor: Aleksander Główczewski