Kiedy jest pełnia Księżyca w lipcu 2023?

Księżyc osiągnie idealnie okrągły kształt w poniedziałek 3 lipca o godzinie 13:40. Pełnią Księżyca będzie można go podziwiać również w nocy z poniedziałku na wtorek. Będzie się on znajdował bardzo blisko orbity ziemskiej, dzięki czemu będzie on zdecydowanie większy i będzie świecił mocniejszym światłem. Takie zjawisko określane jest mianem Superksiężyca.

Reklama

Pełnia Koźlego Księżyca w lipcu. Co oznacza?

Dlaczego lipcowa pełnia jest określana mianem Pełni Koźlego Księżyca? Nazwa tego zjawiska wywodzi się z indiańskich plemion i związana jest odrastaniem poroża, które kozły zrzucają wiosną.

Lipcowa pełnia Księżyca nazywana jest też "sienną" lub "burzową", co również związane jest z tym, co dzieje się w naturze o tej porze roku.

Jak oglądać Pełnię Koźlego Księżyca w lipcu 2023?

Pełnia Księżyca jest zjawiskiem, które można podziwiać nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy spojrzeć za okno, by zobaczyć "koźli" lub - jak kto woli - "sienny" lub "burzowy" Księżyc. Nie jest do tego wymagany specjalistyczny sprzęt, chociaż przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka.

Lipcowa pełnia Księżyca nastąpi wczesnym popołudniem, gdy na dworze będzie jeszcze jasno, ale okrągły Księżyc można będzie podziwiać również kilka godzin później, czyli w nocy.