W jednym z najnowszych postów IMGW na Twitterze pojawiła się eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu na miesiące od września do grudnia 2023. Jaka pogoda będzie jesienią i zimą? Czy możemy spodziewać się dużych przymrozków? A może wręcz przeciwnie - to będzie bardzo ciepły początek zimy?

Reklama

Prognoza Instytutu Meteorologii na jesień i początek zimy 2023.

Opublikowana przez Instytut eksperymentalna prognoza długoterminowa pogody na miesiące od września do grudnia 2023 roku dotyczy temperatury i opadów w tym okresie. Przedstawia ona:

  • średnią miesięczną temperaturę powietrza
  • miesięczną sumę opadów atmosferycznych

oddzielnie na każdy miesiąc od września do grudnia dla wybranych miast w Polsce. Wyniki prognozy są przedstawione w formie porównania do normy trzydziestoletniej z lat 1991-2020.

Jeśli przewidywana średnia temperatura lub też suma opadów jest w normie, oznacza to, że według prognozy dany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych tych samych miesięcy w okresie referencyjnym.

Jeżeli średnia jest poniżej normy to zakłada się, że prognozowany miesiąc będzie odpowiednio chłodniejszy lub bardziej suchy od średniej z lat 1991-2020, przy czym tu pod uwagę bierze się 20 obserwowanych tych samych miesięcy z okresu referencyjnego. Analogicznie gdy przewidywana średnia jest powyżej normy to prognozowany miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry.

Reklama

Prognoza pogody na wrzesień 2023

Jaki będzie początek roku szkolnego? W całej Polsce będzie ciepło. Średnia temperaturapowietrza będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej. Natomiast wrześniowa suma opadów atmosferycznych na terenie całego kraju będzie zawierać się we wcześniej wspomnianej normie. Oznacza to, że temperatury powietrza będą wyższe niż w latach 1991-2020 natomiast wielkość opadów będzie zbliżona do ilości opadów w tych latach dla poszczególnych miast. Czeka nas piękna złota jesień.

We wrześniu zazwyczaj najchłodniej bywa w Zakopanem. Norma temperatur dla stolicy Tatr wynosi między 10 a 12 stopni Celsjusza, jednak w tym roku zostanie przekroczona. Natomiast najcieplejszy wrzesień bywa we Wrocławiu – w tym roku temperatury powietrza będą powyżej granicy normy wynoszącej 13,7-15,4 stopnia.

Natomiast w przypadku prognozy opadów zazwyczaj najwięcej jest ich w Zakopanem – norma dla tego regionu mieści się w granicach 84,2 a 123,2 mm. Za to najmniej opadów w Poznaniu - między 28 a 43,1 milimetrów.

Prognoza pogody na październik 2023

Prognoza na październik będzie przedstawiać się podobnie. Temperatura w całym kraju będzie powyżej normy. Październik będzie zatem miesiącem ciepłym, podobnie jak wrzesień. Natomiast ilość opadów będzie utrzymywać się na tym samym poziomie co w okresie referencyjnym.

Najniższa prognozowana temperatura powietrza w Suwałkach - jednak ponad normę wynoszącą dla tego regionu między 6,3 a 7,9 stopnia Celsjusza. Najwyższa temperatura bywa zazwyczaj w Opolu – zakres temperatur z okresu referencyjnego mieści się między 8,7 a 10,7 stopnia. Najmniej opadów wystąpi w Poznaniu – norma to między 23,6 a 36,9 milimetra. Natomiast najwięcej w październiku będzie padać w Koszalinie. Prognozowana wielkość opadów w tym regionie to między 45,2 a 69,2 mm.

Prognoza pogody na listopad 2023

Więcej odstępstw od normy możemy spodziewać się w listopadzie, jednak będzie to dotyczyć wyłącznie opadów. Jeżeli chodzi o temperaturę, to średnia temperatur w całej Polsce w listopadzie będzie w granicach normy. Natomiast suma opadów będzie w normie dla miastach takich jak: Wrocław, Łódź, Warszawa, Opole, Katowice, Zakopane, Kraków, Kielce, Lublin i Rzeszów. Bardziej sucho niż w okresie referencyjnym będzie między innymi na Pomorzu. Suma opadów poniżej normy wystąpi w Szczecinie, Koszalinie, Gdańsku, Olsztynie, Suwałkach, Białymstoku, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu i Zielonej Górze. Najchłodniej będzie w Zakopanem – zakres normy wynosi między 1,3 a 3,2 stopnie Celsjusza. Najcieplej za to będzie w Gdańsku - tam termometry zazwyczaj wskazują między 4,7 a 5,7 stopnia. Najmniej deszczu spadnie we Wrocławiu – norma opadów to od 23,5 do 34,9 milimetra. Natomiast najwięcej deszczu może spaść w Zakopanem - do 74,2 milimetra.

Prognoza pogody na grudzień 2023

Ostatni miesiąc objęty prognozą to grudzień. Będzie to miesiąc normalny, jeżeli chodzi o średnią temperaturę powietrza. Najchłodniej będzie w Zakopanem (w granicach normy czyli od -3,1 do -1,1 stopnia Celsjusza). Najwyższą temperaturę powietrza mogą pokazać termometry w Szczecinie – średnio maksymalnie 3 stopnie.

Pod kątem ilości opadów grudzień będzie miesiącem mokrym, bowiem suma opadów dla całego kraju będzie powyżej normy. Najmniej opadu zazwyczaj spada w grudniu we Wrocławiu (między 18 a 30,5 milimetra) a najwięcej, bo od 45,2 do 73,4 mm w Koszalinie. Jednak w obu regionach w tym roku ilość opadów atmosferycznych będzie wyższa niż zazwyczaj.