W sobotę do Raciborza przyjechali ambasadorowie 20 państw z czterech kontynentów, którzy od piątku zwiedzają Górny Śląsk w ramach wizyty zorganizowanej przez wiceministra Pawła Jabłońskiego.

Ambasadorowie rozpoczęli zwiedzanie od gmachu Sejmu Śląskiego, byli także w Gliwicach, w strefie ekonomicznej. Dzisiaj Ziemia Raciborska. Cieszymy się tym, że ambasadorowie z całego świata chcą do nas przyjeżdżać i mam taką nadzieję, że także nawiązywać kontakty gospodarcze, bo chcemy, by ludzie z całego świata przyjeżdżali tu i inwestowali. Jest także aspekt kulturalny i turystyczny. Pokażemy ambasadorom walory przyrodnicze i kulturalne naszego regionu, w planie są m.in. spotkania z Kołami Gospodyń Wiejskich. Jesteśmy dumni z naszych tradycji i naszej teraźniejszości - powiedział Jabłoński.

Reklama

Efekty wizyty

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács zwróciła uwagę na potencjalne, praktyczne efekty wizyty. Trzy dni będziemy na Śląsku i to jest doskonała możliwość poznania walorów gospodarczych, kultury. Zwykle takie wizyty owocują dalszymi konkretami, między innymi gospodarczymi. Widzieliśmy, jak prężnie się ten region rozwija i jestem pewna, że staniemy się także ambasadorami też tego regionu i będziemy zachęcać także firmy z naszych krajów do rozwijania relacji gospodarczych i turystycznych - powiedziała dyplomatka.

autor: Marek Szczepanik