Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości poinformowało w swoim komunikacie, że wysyłając SMS-y służby próbują dotrzeć do osób, które wpłaciły pieniądze na fałszywe inwestycje. Chodzi o oszustwa prowadzone na platformach RoyalZysk, Topeu, Primeu, Kraj Maklerów, Masl oraz Be22.

Reklama

Jak czytamy, wiadomości trafiają do tych osób, których numery znalazły się na liście wykorzystanych przez grupę przestępczą. CBZC zaleca ofiarom oszustw, by przesłać na adres mailowy szczegóły wyłudzenia pieniędzy i apeluje, by nie ignorować SMS-ów od nich.

Na czym polegał przestępczy proceder?

Oszuści zamieszczali w sieci ogłoszenia dotyczące możliwości inwestowania i otrzymania w zamian szybkich i dużych zysków.

Reklama

"Osobie zainteresowanej, która dokonała wpłaty pierwszych środków pieniężnych zakładano konta na stronach fałszywych giełd, gdzie pokrzywdzeni widzieli rosnące zyski. Pokrzywdzeni byli proszeni o instalowanie na swoich komputerach czy smartfonach oprogramowania (AnyDesk), umożliwiającego zdalny dostęp do ich urządzeń i wykonywanie zdalnie nieautoryzowanych operacji, wiążących się z obciążeniem finansowym" - informuje CBZC w swoim komunikacie. Mowa o zawieraniu zdalnie umów kredytowych, pożyczek oraz dokonywaniu przelewów pieniędzy.

Pieniędzy jednak nie dawało się wypłacić. Informacje o zyskach także były fikcyjne.

Treść SMS i numer nadawcy

SMS od CBZC przychodzi z numeru +48 798 030 846.

Poniżej zamieszczamy jego treść.

"Zarząd w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości prowadzi śledztwo dotyczące oszustw inwestycyjnych na platformach internetowych nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi.

Pana/Pani numer ujawniono na liście rozmów zrealizowanych przez grupę przestępczą.

W przypadku wpłaty środków finansowych na inwestycję, prosimy o przekazanie szczegółów utraty środków, na adres e-mail: oszustwa.inwestycyjne@cbzc.policja.gov.pl".