Ze względu na wysoką temperaturę, która utrzymuje się od kilku tygodni, ptaki, które zimują w krajach Europy południowej i zachodniej zaczęły odlatywać na północ i wschód - w tym i nad Polskę.

Klucze żurawi na niebie

Mowa konkretnie o żurawiach, lecących w październiku i listopadzie do Hiszpanii, Niemiec i Francji. Zima jednak okazała się ciepła na tyle, że ze wschodniej Polski przeniosły się tylko nad zachodnie województwa. Jest tam bowiem cieplej. Nie było konieczności, by uciekały przed zimą dalej.

Reklama

Ptaki nadal zatem migrują, ale głównie w granicach naszego kraju. Jak informuje portal Twojapogoda.pl, latają ze wschodu na zachód i z północy na południe.

Dzikie gęsi także aktywne

Dzikie gęsi są kolejnym gatunkiem, który zachowuje się w sposób podobny do żurawi. Komfortowe są dla nich temperatury na pograniczu zera stopni, zatem pod koniec zimy przelatują nad Polską z zachodu na wschód, gdy wracają z okolic Rosji.

W tym roku jednak zatrzymały się w naszym kraju ze względu na łagodne temperatury. Nie miały potrzeby, by - jak zwykle - lecieć aż do Niemiec czy Francji.

Wszystko przez zmiany klimatyczne

Zjawisko spowodowane jest ociepleniem klimatu - wcześniej takie sytuacje zdarzały się znacznie rzadziej.

Od około 10 lat można zaobserwować zimowanie ptaków na terenie Polski i być może wkrótce taki widok nie będzie już niczym niezwykłym.