Owczarek belgijski o imieniu Eto swoje nowe odznaczenie otrzymał z rąk Dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku w czasie wizyty w Bagdadzie na uroczystej zbiórce w Camp BART. Po odczytaniu aktu mianowania pułkownik Mariusz Janikowski przypiął pagon ze stopniem wojskowym do specjalistycznej kamizelki bojowej psiaka.

Reklama

Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Wojska Polskiego, po mianowaniu każdy pragnął pogratulować awansu i symbolicznym uściskiem łapy życzyć psiakowi dalszych sukcesów w służbie i żołnierskiego szczęścia.

Psi komandos

Reklama

Od tej pory owczarek belgijski z dumą nosi swój stopień wojskowy biorąc udział w codziennym szkoleniu swoich irackich odpowiedników.

Eto na co dzień pełni służbę w Jednostce Wojskowej Komandosów. Służbę w PKW Irak pełni od grudnia 2023 roku. Plutonowy Eto jest psem bojowym wyszkolonym w trzech specjalnościach: do poszukiwania materiałów wybuchowych, gryzienia i tropienia.

Eto jest "niezwykle hardy i pracowity"

Przewodnikiem, czyli przełożonym psa bojowego w Iraku jest "Domel", podoficer z JWK. Z Eto łączy ich wyjątkowa więź. - Owczarek jest niezwykle hardy i pracowity. Im trudniejsze zadanie, tym lepiej. Największą karą dla niego jest bezczynność – przyznał "Domel".

Na podstawie opracowanego przez siebie programu szkolenia przewodników i psów, razem z Eto, każdego dnia prowadzą zajęcia dla Irakijczyków.

"Życzymy, aby obecny stopień wojskowy nosił się krótko, a kolejne awanse były tylko kwestią czasu!" - napisało Wojsko Polskie na swojej stronie.