Ostrzeżenie drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu mogą ograniczyć prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu.

Reklama

Na terenach objętych ostrzeżeniem drugiego stopnia prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 55 mm na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie możliwy grad.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia

IMGW wydało również ostrzeżenia pierwszego stopnia. Obowiązują one od godz. 11 do końca dnia w pozostałej części kraju.

Na terenach objętych tym ostrzeżeniem prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 35 mm na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie możliwe będą opady gradu.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych, możliwe zagrożenie życia".

Reklama

Dziś zachmurzenie małe wzrastające do dużego aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz możliwy grad. Wysokość opadów w czasie burz do 25 mm, punktowo do 40 mm. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni. W burzach porywy do 80 km/h - podaje IMGW.

Jak informuje IMGW nad Europą przeważać będzie wpływ niżów, jedynie krańce zachodnie kontynentu znajdą się pod wpływem wyżu znad Atlantyku. Polska pozostanie pod wpływem płytkiego i rozległego niżu z ośrodkami nad Morzem Północnym, zachodnią Polską oraz Alpami, w strefie frontu chłodnego, którego strefa przebiegać będzie wzdłuż zachodniej granicy kraju. Pozostaniemy w ciepłej i wilgotnej masie powietrza polarnego morskiego.