Premier Donald Tusk poinformował w piątek, że na wniosek ministra sprawiedliwości podjął decyzję o odwołaniu zastępcy Prokuratora Generalnego ds. wojskowych Tomasza Janeczka.

Reklama

Oświadczenie prezydenta

Dodał, że odwołanie wymaga jeszcze zgody prezydenta Andrzeja Dudy. Jeszcze dziś prześlę stosowne pismo do prezydenta - powiedział.

Wczoraj opinia publiczna została wstrząśnięta dwoma informacjami: o tragicznej śmierci żołnierza - proszę rodzinę i towarzyszy broni, aby przyjęli moje wyrazy współczucia - zaczął prezydent. Drugie wydarzenie odbija się echem politycznym, a chodzi o wydarzenie z granicy, jak żołnierze zostali potraktowani przez Żandarmerię Wojskową - powiedział prezydent

"Żołnierzy można było w innych sposób poprosić o wyjaśnienia"

Sprawa ta wymaga wyjaśnienia: co do sposobu i przyczyn takiego działania ŻW. Polskiemu żołnierzowi należy się szacunek. Żołnierzy można było w innych sposób poprosić o wyjaśnienia, jeśli w tej sprawie prowadzone jest postępowanie - kontynuował.

Wczoraj zdecydowałem o zwołaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego w poniedziałek. Zależy mi, aby w Sejmie zostały uchwalone przepisy, których projekt złożyłem - ocenił.

Prezydent komentuje decyzję premiera

Premier Tusk ogłosił, że odwoła prokuratura Janeczka. Trafiło do mnie pismo w tej sprawie - powiedział Duda.

Środowisko pana premiera Tuska od 2021 ustawicznie atakowało żołnierzy, poniżało polski mundur. Wiele razy protestowałem. Teraz nagle nastąpił gwałtowny zwrot: Tarcza Wschód, nagłe wyjazdy na granicę. Ten zwrot wzbudził moje zdziwienie - kontynuuje.

Reklama

"Dlaczego ani razu nie wspomniał mi o tej sprawie?"

Przyjąłem to ze zdziwieniem, ale z pewnym zrozumieniem. Ale nie wiedziałem, że prokuratura podjęła działania wobec polskich żołnierzy. Dziś stawiam ponownie to pytanie: dlaczego zwierzchnik sił zbrojnych o tym nie został poinformowany? Spotykałem się z premierem Tuskiem wielokrotnie. Dlaczego ani razu nie wspomniał mi o tej sprawie? - dopytuje Andrzej Duda.

Pan prokurator Janeczek od 12 kwietnia był pozbawiony swoich kompetencji. Dokonał tego nominat pana Tuska, pan prok. Korneluk. Powołany niezgodnie z przepisami, trwa bowiem spór kompetencyjny. Osobą odpowiedzialną od 12 kwietnia za sprawy wojskowe jest pan Korneluk. Za co pan premier i pan Bodnar chcą odwołać pana Janeczko? - mówi prezydent.

"Nie ma uzasadnienia dla odwołania"

Oczekuję wyjaśnień w tej kwestii. Dziś nie ma uzasadnienia dla odwołania pana prokuratora Janeczka. Proszę nie przerzucać odpowiedzialności. Odpowiedzialność ponosi pan premier i jego współpracownicy - tłumaczy Duda