Wizyta Andrzeja Dudy na Łotwie

Podczas swojego wystąpienia Duda zwrócił uwagę na obecność sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga oraz "dwóch nowych sojuszników", oceniając, że jest to jasny znak, iż "Sojusz jest witalnym gwarantem (...) obrony naszego terytorium". - Jesteśmy zdecydowani, by poszerzać obszar bezpieczeństwa i stabilizacji - zaznaczył.

Prezydent podkreślił, że Bukareszteńska Dziewiątka postrzegana jest jako głos wschodniej flanki NATO, a ten musi być usłyszany przed nadchodzącym szczytem Sojuszu w Waszyngtonie.

Reklama

Duda o gospodarce Rosji

- Wojna przypomina nam, że Rosja jest gotowa wykorzystać wszystkie dostępne siły i środki, w tym wojskowe, by osiągnąć swoje niemal imperialne cele - powiedział Duda. Jak dodał, gospodarka tego kraju pracuje już w "trybie wojennym".

- My również powinniśmy zwiększyć nasze wydatki na obronności. To naturalny krok, by zwiększyć nasze własne zdolności obronne - podkreślił polski prezydent, który wcześniej wielokrotnie opowiadał się za podniesieniem progu tych wydatków wśród państw NATO do 3 proc. PKB.