Upalny i suchy lipiec

Najwyższe temperatury tradycyjnie spodziewane są w lipcu. Po chłodniejszym weekendzie, w kolejnym tygodniu temperatura niemal w całym kraju będzie oscylowała w okolicach 30 stopni Celsjusza.

Jak wynika z prognoz długoterminowych, najbliższe tygodnie zdominują wysokie temperatury. Jeszcze w lipcu możliwe są upały sięgające 35 stopni Celsjusza w cieniu. Fale gorąca mogą uderzać przez całe lato i każdorazowo utrzymywać się nawet kilka dni.

Reklama

Temperatury będą się rozkładać w całym kraju równomiernie. Inaczej będzie pod względem opadów. Polska zostanie podzielona na dwie części. Na zachodzie i północy synoptycy spodziewają się niedoborów deszczu. Więcej opadów ma się pojawić za to w południowych regionach. Co istotne, synoptycy przewidują występowanie gwałtownych burz, które często pojawiają się w upalne dni.

Prognoza pogody na sierpień i wrzesień

Reklama

Synoptycy przewidują, że upał i niewielka ilość opadów będą się utrzymywały również w sierpniu. Temperatury mają wahać się od 25 do 30 stopni Celsjusza. Nadal będzie dość sucho. Jedyną częścią Polski, w której miesięczne normy opadów mają szansę zostać spełnione, są zachodnie województwa.

We wrześniu z kolei ma wystąpić przyjemna letnia aura z temperaturą przekraczającą 20 stopni. Synoptycy spodziewają się, że miesiąc ten może być cieplejszy od średniej wieloletniej nawet o 1,5-2 stopni Celsjusza.

Według prognozy długoterminowej wraz z końcem wakacji przez Europę zacznie się przetaczać więcej frontów atmosferycznych. One z kolei przyniosą za sobą opady.