W związku z alertem pogodowym na miejsce harcerskiego obozowiska udał się leśniczy i wspólnie z komendantem obozu podjęli decyzję, że trzeba przenieść się w bezpieczniejsze miejsce. Ewakuowało się 61 harcerzy i 10 opiekunów – powiedział st. kpt. Michał Bany, oficer prasowy komendanta powiatowego PSP w Drawsku Pomorskim.

Reklama

Ewakuacja harcerzy

W ewakuacji pomagali strażacy ochotnicy z Czaplinka oraz jednostka ratowniczo-gaśnicza PSP w Drawsku. Harcerze znaleźli schronienie w miejscowości Ostroróg, w tamtejszym kościele i świetlicy wiejskiej. Część osób przeszła tam pieszo. Z obozowiska do wsi są około trzy kilometry. Resztę uczestników obozu przewieziono dwoma busami OSP, naszym pojazdem i samochodem leśniczego – wyjaśnił st. kpt. Bany.

Podkreślił, że ewakuacja przebiegała bardzo sprawnie. Nazwał ją "działaniem profilaktycznym". Poinformował też, że front burzowy przeszedł już nad powiatem drawskim, pogoda się poprawia.

Kiedy powrót?

Decyzję o powrocie na miejsce leśnego obozowiska podejmie komendant obozu, po konsultacji z oficerem PSP, który pozostał przy ewakuowanych.

Alert IMGW

Powodem ewakuacji jest wydane przez IMGW i Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzeżenie III stopnia przed burzami. Alert obowiązuje od godz. 14 do 22 we wszystkich powiatach woj. zachodniopomorskiego.

Do godz. 16 strażacy w woj. zachodniopomorskim przyjęli prawie 300 zgłoszeń o powalonych drzewach, podtopieniach, zalanych budynkach, zniszczonych przez połamane gałęzie samochodach.