Alina Janowska o Powstaniu: Umiałam strzelać, tatuś mnie nauczył

| Aktualizacja:

"Zobaczyłam Niemców schodzących według mnie na jakiejś zewnętrznej - to mogło być ze sznurów zrobione - drabinie, wzdłuż, w skos ściany. Z wysokości może pierwszego piętra schodzili z rękami do tyłu i dalej szli już po prostym" - tak moment zdobycia przez powstańców budynku PAST-y zapamiętała aktorka Alina Janowska. Jej relacja znajduje się w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

wróć do artykułu
  • ~magda
    (2014-08-03 13:24)
    Pani Alina - zawsze miałam do niej ogromną sympatię.Nawet jak nie wiedziałam , że walczyła w Powstaniu.
  • ~henry
    (2014-08-03 14:59)
    Pani Alina Janowska to wspaniała i mądra Kobieta , aktorka .Dziękuję za wszystko co Pani uczyniła .
  • ~nie ma się czym chwalić
    (2014-08-04 20:26)
    dzieciom dawali broń do ręki ... patologią jest wysyłanie nieletnich na front, żeby przelewały swoja krew za chore decyzje dorosłych ...
  • ~Gizela
    (2014-08-03 17:12)
    Takich zbrodniarzy to świat nie widział jak Niemcy i teraz szmuglują z Putynem ciekawe co historia nam POkaże za 20 lat
  • ~Niemiecki obserwatorze
    (2014-08-03 17:08)
    obserwator @ MORDOWAŁY to te HIENY NIEMNIECKIE co do nas wkroczyły kradły hlały gorzałe znęcały sie nad ludzmi grabiły co sie dało nieroby NIEMNIENCKIE teraz by brudem zarosły żeby nie ludzie z UKRAINY RUMUNI CZECH POLSKI ZŁODZIEJE SZWABSKIE
  • ~Zbych
    (2014-08-03 14:29)
    Pani Alino dziękuję za dar uśmiechu, bezpośredniości i familiarności. Pamiętamy o Pani.
  • ~obserwator
    (2014-08-03 12:02)
    Mordowała i jeszcze jest z tego dumna.
  • ~alfons xv
    (2014-10-02 13:31)
    Sympatyczna babciu , czas na zmianę pampersów . Nie strzelaj jjuż więcej .
  • ~adelaide
    (2014-08-03 16:31)
    Powstaniec, Generał "Gryf" poza Kapitułą Orderu Virtuti Militari. Przeszkadzał Komorowskiemu?


    Jak podają niezależne media, prezydent Bronisław Komorowski "podziękował" za współpracę gen. Januszowi Brochwicz-Lewińskiemu ps. „Gryf”. Dowódca obrony, pałacyku Michla, na Woli, nie zasiada już w Kapitule Orderu Wojennego, Virtuti Militari. A to dlatego, że generał nie ukrywał sympatii do śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

    Do takiej sytuacji doszło po raz pierwszy. Dotychczasową praktyką było przedłużanie kolejnych kadencji w kapitule, a członkostwo miało charakter dożywotni.

    Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta pokrętnie "tłumaczy", że gen. Brochwicz-Lewiński nie został
    z Kapituły odwołany, tylko wygasła jego pięcioletnia kadencja. Ale sytuacji to nie zmienia – w liczącej sześciu członków Kapitule jest już połowa wakatów.

    Niezależne media, i osoby dobrze poinformowane, w tym z kręgu osób, odznaczonych Orderem Wojennym, Virtuti Militari, wyrażają przekonanie, że Bronisław Komorowski nie chciał dalszej obecności generała w Kapitule z powodu jego sympatii dla śp. Lecha Kaczyńskiego.

    To właśnie śp. prezydent Lech Kaczyński, powołał Brochwicz-Lewińskiego, w skład kapituły. Natomiast po tragedii w Smoleńsku wszedł on w skład warszawskiego Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego na Urząd Prezydenta RP. Zasiadał także w Komitecie Honorowego Poparcia Prawa i Sprawiedliwości podczas wyborów parlamentarnych w 2007 roku.

    Ostatnio gen. Brochwicz-Lewiński wystosował list z okazji rocznicy urodzin prezydenta Kaczyńskiego.
    Podobno, to ów list jest bezpośrednim powodem wygaszenia mandatu, gen. Brochwicz-Lewińskiego,
    w Kapitule Orderu Wojennego Virtuti Militari.

    Powód może być również inny. Mogą to być celowe działania kancelarii prezydenckiej, zmierzającej do „wygaszania” Kapituły. Koronny argument ma być taki, że przepis ustawy o orderach i odznaczeniach mówi, iż Order Virtuti Militari ma w praktyce charakter historyczny. To order wojenny i może być nadawany tylko przez pięć lat po jej zakończeniu.

    Obecnie w skład Kapituły Orderu Virtuti Militari wchodzą: gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, ppłk Zygmunt Gebethner i ppłk Eugeniusz Guzek.
  • ~Misio.....
    (2017-11-15 01:29)
    Umiałam strzelać, tatuś mnie nauczył-wiem, widziałem film "Dzięcioł"

Może zainteresować Cię też:

  • Spawacz

    Nagłe zniknięcie spawacza. "Albo Ukrainiec, albo nikt! Bywa, że polskie firmy nie mają innego wyjścia"

  • Emmanuel Macron i Beata Szydło

    Premier Szydło po spotkaniu z prezydentem Macronem: Udało nam się wyjaśnić wiele wątpliwości

  • Emeryci

    Rząd liczył, że tylko część uprawnionych zechce skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury. Przeliczył się

Zobacz więcej