Stanowisko stracił właśnie dotychczasowy szef fundacji Manfred Kittel, którego krytykowali między innymi polscy historycy. 

Kittel kierował fundacją od 2009 roku, czyli od początku jej istnienia. W ostatnich miesiącach coraz głośniej mówiło się jednak o konflikcie między dyrektorem a radą naukową fundacji, w której zasiadają między innymi polscy historycy. Powodem sporu była otwarta niedawno wystawa, będąca zapowiedzią stałej ekspozycji na temat wypędzeń, jaka powstaje w Berlinie. Część historyków z rady naukowej wytknęła Kittlowi merytoryczne błędy dotyczące stosunków z Polską. Zarzuciła też dyrektorowi działanie na własną rękę.

Fundacja Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie została powołana przez niemiecki rząd, aby przygotować w Berlinie ekspozycję na temat powojennych wysiedleń. Była to odpowiedź na kontrowersyjne plany Związku Wypędzonych, który chciał utworzyć tak zwane Centrum przeciwko Wypędzeniom. O zmianach w fundacji poinformowała Polskie Radio jej rzeczniczka. Nowy dyrektor zostanie wybrany w konkursie.