John Godson na konferencji prasowej wyznał, że od ponad roku zastanawiał się nad tą decyzją. Rozmawiał na ten temat z Donaldem Tuskiem, ale premier nie zdołał przekonać posła PO do tego, by pozostał w partii.

Jakie są powody rezygnacji Godsona, który będzie teraz posłem niezrzeszonym?

Godson stwierdził, że dysonans w sprawach światopoglądowych jest zbyt duży. Mówił też o różnych naciskach.

Jestem tak zaskoczony, że nie wiem co powiedzieć - skomentował poseł Jacek Żalek, który w TVN24 przekonywał, że Godson przynajmniej z nim swojej decyzji nie konsultował.

Czy Żalek pójdzie w ślady Godsona?

Mam nadzieję, że deklaracja premiera Tuska o współpracy jest autentyczna - odpowiedział poseł Jacek Żalek. 

Po odejściu z klubu PO posła Godsona, koalicja ma 233 głosy - czyli dwa powyżej wymaganej większości. Zapewne podczas ważnych głosowań, rząd będzie szukał poparcia wśród posłów niezrzeszonych bądź koła Inicjatywa Dialogu. To byli posłowie Ruchu Palikota.

Wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa nie obawia się, że krucha większość koalicyjna zostanie zachwiana. Poseł powiedział, że w niektórych sytuacjach wesprze nasz klub - mówi.

Kidawa-Błońska dodaje, że poseł Godson był jednym z trzech posłów PO, którzy najczęściej łamali klubową dyscyplinę podczas głosowań rządowych projektów. I nie chodzi o ustawy światopoglądowe - zaznacza posłanka