Nikt nie podważa wybitnych zasług Rosjanina dla kultury, kontrowersje w Szwecji wzbudził jednak fakt publicznego poparcia przez Walerija Giergijewa polityki prezydenta Rosji. Wraz z ponad stu innymi rosyjskimi artystami i dyrektora instytucji kulturalnych podpisał on 3 tygodnie temu list otwarty, popierający działania Władimira Putina na Krymie. 

Organizatorzy Bałtyckiego Festiwalu Muzyki Klasycznej, który tradycyjnie odbywa się w sierpniu, przedstawili dziś jego program. Przewiduje on udział Walerija Giergijewa, który jest jednym z inicjatorów imprezy.
Jak tłumaczy dyrektor festiwalu Michael Tydén, rosyjski dyrygent ma przyjechać do Szwecji jako artysta, a nie polityk.

Innym wyjściem byłoby zaprzestanie wszelkich kontaktów i zamknięcie granic - a chyba nie o to chodzi. Uważam, że kiedy dzieją się niedobre rzeczy, lepiej o nich dyskutować niż przed nimi uciekać - powiedział Michael Tydén.

63-letni Walerij Giergijew jest szefem i dyrektorem artystycznym słynnego Teatru Maryjskiego w Petersburgu. Od 1997 do 2008 roku zajmował pozycję głównego dyrygenta gościnnego w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W styczniu 2011 roku został uhonorowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".