Kraje skandynawskie w pierwszej dziesiątce najdroższych państw Europy. Najnowsze, oparte na danych Eurostatu, zestawienie cen w krajach Europy ogłosił fiński odpowiednik polskiego GUS-u. Wynika z niego, że najdrożej jest w Szwajcarii i Norwegii.

W obu krajach ceny przewyższają średnią w 28 państwach UE o blisko 55 procent. Trzecia jest Dania z cenami wyższymi od średniej unijnej o 40 procent,. Na czwartym miejscu znalazła się Szwecja, której mieszkańcy płacą za 2400 produktów i usług branych pod uwagę przy opracowywaniu rankingu, o 30 procent więcej niż średnia unijna. Piątym najdroższym krajem jest Luksemburg, ale tuż za nim znów znalazł się kraj nordycki - Finlandia z cenami wyższymi od średniej UE o 23 procent. Ostanie, najmniejsze z państw skandynawskich Islandia jest dziewiąta z cenami o 12 proc wyższymi od unijnych.

Polska w zestawieniu znalazła się na 29 miejscu, a średnia cena produktów i usług w naszym kraju szacowana jest na poziomie 57 procent cen unijnych. Jako najtańszy kraj kontynentu została wskazana Macedonia.  Autorzy tego zestawienia przyznają, że duży wpływ na kolejność państw w rankingu mają ceny alkoholi i wyrobów tytoniowych, najbardziej obciążonych podatkami.