Uruchomienie fabryki nastąpiło miesiąc po deklaracji irańskiego przywódcy duchowo-politycznego ajatollaha Alego Chameneia, który zapowiedział wówczas przyspieszenie prac nad wzbogaceniem uranu, jeśli porozumienie atomowe Iranu z sześcioma mocarstwami z 2015 roku przestanie obowiązywać po wycofaniu się z niego Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Salehi oświadczył, że nowa fabryka sama w sobie nie narusza warunków porozumienia nuklearnego. Zamiast budować tę fabrykę w ciągu najbliższych siedmiu czy ośmiu lat, zbudowaliśmy ją jeszcze w trakcie negocjacji, ale jej nie uruchomiliśmy - powiedział szef irańskiej agencji energii atomowej.

Oczywiście najwyższy przywódca (ajatollah Chamenei) został o tym powiadomiony i przekazaliśmy mu wówczas niezbędne informacje. Teraz, kiedy wydał rozkaz, fabryka rozpoczęła swoją pracę - dodał.

W zeszłym miesiącu Salehi oświadczył, że rozpoczęto prace nad infrastrukturą potrzebną do budowy zaawansowanych technologicznie wirówek wzbogacających uran w zakładzie położonym w pobliżu miasta Natanz w środkowej części Iranu. Jak zapowiedział, działania władz będą mieściły się w ramach porozumienia z 2015 roku.

Reklama

Zgodnie z postanowieniami umowy atomowej Iran miał nie przekraczać limitu 300 kg produkcji wzbogaconego uranu oraz nie kontynuować prac nad reaktorem ciężkowodnym w Araku, potencjalnie zdolnym do produkcji plutonu. Energia jądrowa miała być wykorzystywana w Iranie tylko do celów cywilnych.

Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między sześcioma mocarstwami (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) a Iranem miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych.

Na początku maja prezydent USA Donald Trump wycofał swój kraj z tego porozumienia, argumentując, że nie obejmuje ono irańskiego programu pocisków balistycznych, nie odnosi się do prób wywierania wpływu przez Iran na państwa regionu ani nie wyznacza perspektyw po wygaśnięciu umowy w 2025 roku. Poinformował też o ponownym wprowadzeniu wszystkich sankcji nałożonych na ten kraj, które obowiązywały przed zawarciem umowy. Część sankcji ma wejść ponownie w życie po upływie 90-dniowego okresu przejściowego, tj. 6 sierpnia, a część po 180 dniach, czyli 4 listopada.