Informację o tym, że Kwaśniewski ma zostać doradcą sztabu SLD - przekazaną PAP nieoficjalnie przez polityków Sojuszu - potwierdził w piątkowej rozmowie z PAP rzecznik partii Tomasz Kalita. "To prawda, pan prezydent zdecydował się służyć nam swoją radą i wsparciem w kampanii wyborczej" - powiedział Kalita.

Reklama

Były prezydent ma być m.in. obecny na konwencjach wyborczych SLD, a także wspierać poszczególnych kandydatów ugrupowania do Sejmu i Senatu. Z samym Kwaśniewskim nie udało się w piątek PAP skontaktować - przebywa na urlopie.

Sztab SLD ma zostać zaprezentowany w niedzielę, 24 lipca. Jak mówił w czwartek PAP jego szef Stanisław Wziątek, ma się w nim znaleźć wiele "znakomitych nazwisk", zarówno obecnych posłów, jak i partyjnych ekspertów.

Z rozmów PAP z politykami Sojuszu wynika też, że członkami sztabu zostaną m.in. przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. Barbary Blidy, Ryszard Kalisz oraz wiceszef klubu Sojuszu, który kierował kampanią prezydencką Grzegorza Napieralskiego, Marek Wikiński.

Reklama

W przyszłym tygodniu zbierze się też prawdopodobnie zarząd i Rada Krajowa SLD, która zatwierdzi listy wyborcze. Zarząd ma m.in. zdecydować o tym, w których okręgach wystartują dwaj byli premierzy: Leszek Miller i Józef Oleksy. Z dotychczasowych informacji wynika, że Miller otrzyma prawdopodobnie miejsce pierwsze na liście SLD w Gdyni, a Oleksy - w Nowym Sączu.

"Jedynki" list wyborczych SLD do Sejmu mają zostać z kolei zaprezentowane 30 lipca. Zdecydowana większość z nich jest już znana. Listę warszawską otworzy szef sejmowej komisji śledczej ds. Barbary Blidy Ryszard Kalisz, podwarszawską - wiceszefowa SLD Katarzyna Piekarska, łódzką - przewodniczący tamtejszej rady wojewódzkiej Dariusz Joński, krakowską - lider partii w tym mieście Grzegorz Gondek, wrocławską - poseł Janusz Krasoń, a poznańską - lider Unii Pracy Waldemar Witkowski. Szef SLD Grzegorz Napieralski wystartuje z miejsca pierwszego w Szczecinie, a Wziątek - w Koszalinie.

"Jedynką" w Toruniu ma być wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich, w Bydgoszczy - b. prezes ZUS Anna Bańkowska, w Rzeszowie - wiceszef klubu SLD Tomasz Kamiński, w Olsztynie - wiceszef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Tadeusz Iwiński, w Kielcach - lider Sojuszu w Świętokrzyskiem Sławomir Kopyciński, w Katowicach - przewodniczący partii na Śląsku Zbyszek Zaborowski, w Gliwicach - Kalita, a w Sosnowcu - skarbnik Sojuszu Kazimierz Karolczak.

Reklama

Na czele listy opolskiej znalazł się szef tamtejszej rady wojewódzkiej, poseł i sędzia piłkarski Tomasz Garbowski, zielonogórskiej - poseł Bogusław Wontor, a lubelskiej - lider partii w tym województwie - Jacek Czerniak. "Jedynką" w Radomiu będzie wiceszef klubu SLD Marek Wikiński, w Płocku - sekretarz Rady Mazowieckiej SLD Krzysztof Gawkowski, w Siedlcach - sekretarz klubu Sojuszu Stanisława Prządka, a w Sieradzu - samorządowiec, brat europosła Wojciecha Olejniczaka, Cezary Olejniczak.

W wyborach do Senatu z kolei Sojusz udzielił już poparcia m.in. obecnemu senatorowi niezależnemu Włodzimierzowi Cimoszewiczowi (Białystok), b. liderowi SdPl Markowi Borowskiemu (Warszawa), posłance Socjaldemokracji Izabelli Sierakowskiej (Lublin) i posłowi niezrzeszonemu Andrzejowi Celińskiemu (Warszawa).

SLD ma ponadto poprzeć w walce o mandat senatora: męża zmarłej w katastrofie smoleńskiej wiceszefowej SLD Jolanty Szymanek-Deresz, Pawła Deresza (Płock), politologa prof. Kazimierza Kika (Kielce), b. wiceministra gospodarki Jacka Piechoty (okręg okołoszczeciński), obecnego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca (Rzeszów) i b. prezydenta Konina Kazimierza Pałasza (Konin).