W czwartek po południu obradowały władze Prawa i Sprawiedliwości, ws. list wyborczych.

Kaczyński nie zdradził szczegółów

Szef partii Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej przyznał, że "listy są generalnie zatwierdzone". Ale proszę pamiętać, że jest taka praktyka w naszej partii, że w sytuacjach jakichś szczególnych, prezes partii, czyli ja, może dokonać jeszcze jakichś drobnych korekt - zaznaczył.

Reklama

Kaczyński zapowiedział również, że listy zostaną ogłoszone w momencie, kiedy będą rejestrowane. To prawdopodobnie będzie następowało bardzo szybko w niektórych okręgach, gdzie wszystko jest już gotowe. Gdzie indziej nieco później, ale też w krótkim czasie - powiedział szef PiS.

"Jedynki" PiS

Reklama

W Warszawie jedynką ma być posłanka Małgorzata Gosiewska, na Mazowszu europoseł Adam Bielan. W okręgu pomorskim z pierwszego miejsca wystartuje europosłanka Anna Fotyga, a w kujawsko-pomorskim - europoseł Kosma Złotowski.

W okręgu obejmującym woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie z pierwszego miejsca wystartuje były prezes TVP Jacek Kurski, z kolei w woj. łódzkim - europoseł Witold Waszczykowski.

W Wielkopolsce "jedynką" będzie prezydencki minister Wojciech Kolarski. Na Lubelszczyźnie b. szef MSWiA Mariusz Kamiński, a na Podkarpaciu były szef Orlenu Daniel Obajtek.

W okręgu obejmującym woj. małopolskie i świętokrzyskie liderem listy została b. premier, europosłanka Beata Szydło.

Na Śląsku listę będzie otwierać europosłanka Jadwiga Wiśniewska, a w okręgu dolnośląskim i opolskim - europosłanka Anna Zalewska.

Natomiast w okręgu obejmującym woj. lubuskie i zachodniopomorskie z pierwszego miejsca wystartuje europoseł Joachim Brudziński.

Na listach ponadto znalazła się duża grupa obecnych parlamentarzystów PiS, m.in. Michał Dworczyk, Radosław Fogiel, czy Anita Czerwińska.

Inni kandydaci

Ponadto w Warszawie "dwójka" przypadła Tobiaszowi Bocheńskiemu, który był kandydatem PiS na prezydenta stolicy w niedawnych wyborach samorządowych. Były wiceszef MSWiA Maciej Wąsik otrzymał z kolei "dwójkę" na Mazowszu.

Lider Republikanów Adam Bielan pytany przez dziennikarzy, kiedy listy PiS do PE zostaną zarejestrowane odparł, że zależy to od decyzji sekretarza generalnego ugrupowania, "wraz ze spływającymi podpisami". Dzisiaj mówiliśmy o tym, że wiele struktur przywiezie podpisy w sobotę. Myślę, że już we wszystkich okręgach przekroczyliśmy tę wymaganą liczbę podpisów - odpowiedział.

Dodał, że zapewne część list będzie rejestrowana już na początku przyszłego tygodnia.

Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE 6-9 czerwca. Polacy 9 czerwca będą wybierać 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.