"Spotkanie z poezją Czesława Miłosza wywołane jest rokiem jemu poświęconym. Paradoksalnie bowiem poetycka twórczość naszego noblisty nieczęsto brzmi w salach teatralnych czy koncertowych. Być może trudność dla wykonawców i odbiorców stanowi jej rozległość i bogactwo tematyczne, być może gęstość i intensywność przedstawianych problemów i uczuć, zarówno osobistych jak i dotyczących ludzkiej egzystencji" - powiedziała organizator koncertu Barbara Fibingier.

Reklama

Jan Peszek jest aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, a także reżyserem i pedagogiem. W latach 90. występował u Krystiana Lupy, Andrzeja Wajdy, Jerzego Grzegorzewskiego. "Tworzy autorskie spektakle w kraju i za granicą, m.in. w Japonii" - poinformowali organizatorzy niedzielnego spotkania.

Według Fibingier, Jan Peszek "swoim talentem i warsztatem jest w stanie wydobyć piękno poezji Miłosza i przekazać je słuchaczom". Aktorowi towarzyszyć będzie pianista i kompozytor Adam Manijak, obecnie wykładowca w katedrze kameralistyki łódzkiej Akademii Muzycznej. W jego dorobku kompozytorskim znajduje się szereg utworów łączących elementy muzyki klasycznej i jazzu.

Spotkanie odbędzie się w pałacowym saloniku, w którym Fryderyk Chopin gościł co najmniej dwukrotnie; koncertował dla książęcej rodziny i udzielał fachowych porad gospodarzowi - wielkiemu miłośnikowi muzyki i cenionemu kompozytorowi. Stworzył tutaj w 1829 r. Poloneza C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę, a po powrocie do Warszawy dopisał jeszcze Introdukcję.

W poprzednich edycjach gośćmi spotkań z cyklu "Jan Paweł II - In Memoriam" byli Andrzej Seweryn, Krzysztof Kolberger, Anna Seniuk oraz Teresa Budzisz-Krzyżanowska, która w ubiegłym roku wystąpiła u boku pianistki Olgi Rusiny.