W sobotę 2 kwietnia wypada szósta rocznica śmierci Jana Pawła II. Krakowianie uczczą ten dzień w miejscu najbardziej się z Nim kojarzącym - przy ul. Franciszkańskiej 3, pod Oknem papieskim. Wierni spotkają się tam o godz. 20:00 na dwugodzinnym czuwaniu.

Reklama

O godz. 15:00 w Bazylice Franciszkanów przed wystawionym Najświętszym Sakramentem zostanie odmówiona koronka do Bożego Miłosierdzia. Po niej, na pamiątkę czuwania przy łożu śmierci Ojca Świętego, kilkunastu przedstawicieli różnych stanów i zawodów odczyta Ewangelię wg św. Jana. O godz. 16:30 w tej świątyni celebrowana będzie uroczysta Eucharystia.

W Bazylice Mariackiej w Krakowie odbędzie się koncert "Santo Subito" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" pod dyrekcją Krzysztofa Dziewięckiego. Autorką programu koncertu i płyty pod tym samym tytułem jest dr Izabela Migocz - kierownik artystyczny zespołu. Koncert poprzedzi Msza św. o godz. 18.30 pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.

Z okazji rocznicy odbędzie się nietypowy memoriał pływacki. Jego uczestnicy przez całą noc z 2 na 3 kwietnia na basenie w Mościcach przepłyną 26 km 516 metrów. Tyle lat (26) i miesięcy (5) oraz dni (16) trwał pontyfikat Jana Pawła II. Pływanie rozpocznie się o godz. 21.37, dokładnie w godzinę śmierci papieża. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom. Obchody rocznicy odbędą się również m.in. w Tarnowie i Dębicy.

Ks. prałat Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, wyraził przekonanie, że kanonizacja Jana Pawła II powinna nastąpić znacznie szybciej niż trwał proces beatyfikacyjny, gdyż odpadnie już proces o ogłoszenie heroiczności cnót i potrzebny będzie jedynie nowy cud, tym razem za wstawiennictwem nowego błogosławionego - czytamy w "Dzienniku Polskim".