Hasło projektu - jak wyjaśnia dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Piotr Dardziński - ma dwa źródła. "Most" - od nazwy Pontifex Maximus (budowniczy mostów), która weszła do oficjalnej tytulatury papieża we wczesnych wiekach i jest metaforą używaną do określenia porozumienia, połączenia. Natomiast "Każdy mały jest wielki" odwołuje się do postaci Lolka, sześcioletniego Karola Wojtyły, który w przyszłości został papieżem.

Reklama

Most łączy dziecięcą codzienność z wielkością, którą każde z dzieci ma w sobie. Sam most jest metaforycznym przejściem od dziecka - czyli na pozór anonimowej postaci - do kogoś wielkiego. Konstrukcja mostu ustawiona będzie na placu Piłsudskiego z paczek przyniesionych przez dzieci i w symboliczny sposób połączy pokolenia: rodziców z ich dziećmi - wyjaśnił Dardziński.

Jak poinformowali organizatorzy projektu, w marcu do 60 warszawskich szkół i przedszkoli, gdzie są sześciolatki, trafiły pakiety edukacyjne. Były to konspekty zadań dla nauczycieli, a także mała kula ziemska, zestaw drewnianych klocków oraz maskotka projektu - lalka Lolek. Dzieci uczą się przy okazji kim był "Lolek", są zachęcane do stawiania pytań na jego temat rodzicom.

1 kwietnia od 9 do 15, a 2 kwietnia od 10 do 15 w namiotach na Placu Piłsudskiego zaaranżowane zostaną dom, szkoła, poczta i inne elementy Wadowic z lat młodości Karola Wojtyły. Dzieci, odwiedzając każdy z nich, dowiedzą się więcej o codziennym życiu Lolka. "W każdym z namiotów na odwiedzających czekają gry, konkursy, zadania, które poprzedzą opowieści animatorów" - powiedział Dardziński.

Na końcu swej podróży dzieci wyślą paczki, nad którymi pracowały od marca, do szkół i przedszkoli w Polsce i na świecie. Otrzymają je dzieci w miejscowościach, które w trakcie swych pielgrzymek odwiedzał Jan Paweł II. W ten sposób oprócz jednego, warszawskiego mostu, powstanie wiele innych mostów biegnących od dziecka do dziecka.

Udział w wydarzeniu 1 kwietnia potwierdziło około 2000 dzieci ze szkół i przedszkoli. Tego dnia na placu pojawią się wyłącznie grupy zorganizowane. Te dzieci, których szkoły i przedszkola nie zgłosiły się do projektu, mogą następnego dnia z rodzicami przyjść na plac i włączyć się w budowę mostu. W sobotę 2 kwietnia czekają na nie te same atrakcje, gry i zabawy.

2 kwietnia, od godz. 20:00 na placu Piłsudskiego, będzie można usłyszeć m.in. teksty Jana Pawła II o świętości, odczytane przez aktorów, a także nagrany głos papieża - zapis fragmentów homilii, które Jan Paweł II wygłosił w trakcie pielgrzymek do Polski. O godzinie 21.37 - w godzinie śmierci Jana Pawła II - na placu zabrzmi utwór "Cisza", zagrany przez wojskowych na trąbce. Tego dnia, od rana, odbędzie się kwesta na rzecz Fundacji Żyć z chorobą Parkinsona.

Reklama

W niedzielę, od 10 do 15 na pl. Piłsudskiego pojawi się mobilne muzeum Jana Pawła II, które przyjedzie z Krakowa. Eksponowane będą przedmioty należące do Jana Pawła II, multimedia, fotografie. Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie 2 kwietnia rusza też z projektem "Telegram do nieba". Ze strony www.ipjp2.pl można wysłać wirtualny telegram.

"Mamy czas do 1 maja. W tym dniu odbędzie się finałowy happening. Specjalny balon zabierze wydrukowane telegramy w workach pocztowych i poniesie je do nieba, aby nowy błogosławiony otrzymał je w dniu swojego święta. Zostanie też opublikowany Pamiątkowy Listownik, w którym znajdą się najciekawsze telegram" - mówią organizatorzy.