Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Bronisław Komorowski podczas uroczystości będzie reprezentował polskie państwo wraz z marszałkami Sejmu i Senatu Grzegorzem Schetyną i Bogdanem Borusewiczem, w obecności byłych prezydentów i osób bliskich polskiemu papieżowi. Będą wśród nich m.in.: Józef Mucha (dawny kierowca Karola Wojtyły) oraz poeta, pisarz i przyjaciel papieża Marek Skwarnicki.

Reklama

Do Rzymu Bronisław Komorowski udaje się w przeddzień beatyfikacji Jana Pawła II, czyli w sobotę rano, razem z żoną Anną.

Prezydent, mówiąc w ubiegłotygodniowym wywiadzie dla PAP o tym, że na beatyfikację wybiera się z żoną i być może z którymś ze swoich dzieci, podkreślił, że bardzo by chciał, żeby "uczestniczyli rodzinnie w tym wydarzeniu". Dodał, że beatyfikacja Jana Pawła II to "spełnienie polskich marzeń, marzeń nas wszystkich o szybkim wyniesieniu Jana Pawła II na ołtarze". "To też realizacja marzenia zbudowania trwałej pamięci o tym Wielkim Papieżu, a także wielkim synu polskiej ziemi" - mówił.

W sobotę przed południem planowane jest spotkanie Bronisława Komorowskiego z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano. Wcześniej prezydent zwiedzi wystawę o Janie Pawle II w Watykanie. Ekspozycja dzieli się na piętnaście części tematycznych przestawiających życie i pontyfikat Karola Wojtyły począwszy od lat dzieciństwa i młodości w Wadowicach, poprzez okres krakowski, lata wojny, a następnie cały pontyfikat, trwający do 2005 roku. Wystawę kończy część zatytułowana "Powrót do Domu Ojca".

W niedzielę, obok 50 przywódców innych państw, Komorowski będzie uczestniczył w mszy beatyfikacyjnej, którą odprawi papież Benedykt XVI. Na Placu św. Piotra przewidziano miejsce dla 200 tys. osób.

W mszy wezmą udział m.in.: prezydent Włoch Giorgio Napolitano z żoną Clio, para królewska z Belgii - król Albert II z królową Paolą oraz premier Francji Francois Fillon. Po mszy świętej szczątki Jana Pawła II zostaną wystawione w Bazylice św. Piotra. Po mszy beatyfikacyjnej prezydent wraz z kardynałem Stanisławem Dziwiszem wydadzą uroczysty obiad.

ReklamaW poniedziałek 2 maja rano polski prezydent będzie uczestniczył na Placu św. Piotra w mszy dziękczynnej za beatyfikację. Przewodniczył jej będzie kardynał Tarcisio Bertone, watykański sekretarz stanu.

Oprawę muzyczną mszy zapewni m.in. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wraz z chórami z Warszawy i Krakowa oraz chórem diecezji rzymskiej. Podczas uroczystości zabrzmią utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara.

Po południu para prezydencka zostanie przyjęta na prywatnej audiencji przez papieża Benedykta XVI. Następnie Bronisław Komorowski spotka się z kardynałem Bertone. Wcześniej około godz. 12.10 para prezydencka złoży hołd przy trumnie Jana Pawła II.

Na godzinę 15.15 zaplanowano wypowiedzi prezydenta dla mediów w polskiej ambasadzie przy Watykanie.

Następnie - w ambasadzie Polski w Rzymie - Bronisław Komorowski spotka się z liderami Polonii świata i wręczy odznaczenia jej przedstawicielom. W spotkaniu uczestniczyć będą także prymas Polski abp Józef Kowalczyk, abp Szczepan Wesoły, abp Mieczysław Mokrzycki oraz bp Wojciech Polak.