Z inicjatywy grupy wiernych papamobile, którym Jan Paweł II poruszał się ulicami stolicy Salwadoru podczas wizyt w tym kraju w 1983 i 1996 r. , wyjechał w wigilię jego beatyfikacji na ulice miasta w asyście zmotoryzowanej procesji. Na ulicach San Salvadoru procesję, która odbyła się w godzinach popołudniowych - nocnych czasu rzymskiego - witali zaskoczeni mieszkańcy miasta. Salwadorskie stacje telewizyjne nadawały w tym czasie krótkie rozmowy z ludźmi, którzy witali przejeżdżający wehikuł papieża.

Reklama

Wielu mówiło, że chce prosić Jana Pawła II, który zostaje wyniesiony na ołtarze, o pokój dla swego kraju nękanego nadal po długiej wojnie domowej przez przestępczość i rozboje. Hiszpańska agencja EFE cytuje te prośby Salwadorczyków. Kobieta w średnim wieku, Luisa, mówi: "Chcę prosić Jana Pawła II o pokój, przede wszystkim o to, żeby było mniej przestępczości, żeby nie było u nas każdego dnia tylu porwań i zabójstw".

Dwoje piętnastolatków, dziewczyna imieniem Carol i chłopiec Rodrigo, powiedzieli, że będą modlić się do nowego błogosławionego, żeby w ich kraju nie było nędzy, a ich kolega, David, będzie modlił się, żeby znikła korupcja. Zmotoryzowana procesja, towarzysząca papamobile, po przejeździe przez miasto dotarła do parafii San Jose de la Montana, Św. Józefa z Gór, znajdującej się trzy kilometry od miasta. Oczekiwał tam na nią tłum wiernych.

Była wśród nich grupa młodzieży, która utkała na cześć nowego błogosławionego tradycyjny dywan - takimi dywanami dekoruje się ulice salwadorskich miast podczas procesji Wielkiego Tygodnia. "To był papież młodzieży, który walczył o nas i o to, w co wierzymy" - powiedziała w imieniu tej grupy Claudia. Dywan przedstawia sceny z życia Jana Pawła II, wśród nich jego spotkania z Matką Teresą z Kalkuty i modlitwę papieża w marcu 1983 roku przy ołtarzu w katedrze w San Salvador, w miejscu, gdzie na rozkaz jednego z dowódców wojskowych został zamordowany w czasie mszy arcybiskup Oscar Arnulfo Romero.

Reklama

Trwa obecnie proces jego beatyfikacji, rozpoczęty z inicjatywy Jana Pawła II. Wikariusz archidiecezji San Salvador, Jesus Delgado, przypomniał podczas powitania papamobile w parafii San Jose de la Montana, że to Jan Paweł II utorował swą pierwszą wizytą drogę do pojednania w Salwadorze. Zakończyło ono wojnę domową trwającą od 1980 do 1992 roku, która pochłonęła 75 tys. ludzkich istnień.