Było to pierwsze ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II i za ubiegłoroczną kanonizację Stanisława Kazimierczyka.

Reklama

Prezydent Komorowski w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że niedzielna uroczystość była piękna, a sama procesja na Skałkę - to piękna tradycja. "To szczególna okazja, bo to nie tylko obywająca się od wieków tradycyjna procesja w dniu św. Stanisława, patrona Polski, ale to po raz pierwszy także procesja i msza św. związana z dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II. Warto pamiętać, że wielki wymiar ponadregionalny tej procesji i uroczystościom na Skałce nadał właśnie biskup Karol Wojtyła. To wszystko się dziś pięknie połączyło" - powiedział dziennikarzom prezydent RP.

Według szacunków policji w procesji prowadzonej przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Celestino Migliore uczestniczyło ok. pięciu tysięcy osób. Wierni przeszli ze Wzgórza Wawelskiego na dziedziniec klasztoru oo. Paulinów na Skałce.

Podczas procesji niesiono relikwie polskich świętych, m.in. patronów Polski św. Stanisława i św. Wojciecha, a także kanonizowanego w ubiegłym roku, a żyjącego w XV w. zakonnika i kaznodziei św. Stanisława Kazimierczyka oraz relikwiarz w formie otwartej księgi z kroplą krwi błg. Jana Pawła II. Niesiono też pastorał, którego używał Jan Paweł II.

Reklama

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz witając zgromadzonych na Skałce podziękował papieżowi Benedyktowi XVI za beatyfikację Jana Pawła II i za wybranie na datę tej uroczystości Niedzieli Bożego Miłosierdzia."Obok św. Wojciecha, patrona ładu hierarchicznego, i św. Stanisława, patrona ładu moralnego, obydwu głównych patronów Polski, błogosławiony Jan Paweł II wyrasta na patrona polskiej wolności, która swój dojrzały wyraz powinna znajdować w naszej jedności i solidarności" - powiedział metropolita krakowski.

Mszy św. sprawowanej przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci, w którym obok postaci świętych jest umieszczona także rzeźba przedstawiająca błg. Jana Pawła II, przewodniczył były wikariusz diecezji rzymskiej kard. Camillo Ruini.

Podczas uroczystości zabrzmiała jedna z pieśni skomponowanych z okazji beatyfikacji Jana Pawła II, a po zakończeniu mszy św. po raz pierwszy publicznie odśpiewana została litania do bł. Jana Pawła II, której tekst powstał w archidiecezji krakowskiej.

Tradycja procesji ku czci św. Stanisława sięga XIII w. Pierwsza z nich odbyła się rok po kanonizacji biskupa - męczennika, która miała miejsce w 1253 r. Św. Stanisław ze Szczepanowa był biskupem krakowskim. Według przekazów kronikarzy zginął w Krakowie na Skałce w 1079 roku z rąk króla Bolesława Śmiałego.