Gazeta informuje, że "prace archeologiczne były prowadzone w miejscowości Nowogród, w miejscu kryjówki kpt. Zdzisława Brońskiego ps. +Uskok+", legendarnego żołnierza podziemia antykomunistycznego. Wierzymy, że szczątki, które odnaleźliśmy, należą do tego wielkiego bohatera - mówi gazecie prof. Szwagrzyk.

Reklama

Jak przypomina dziennik, "kpt. Zdzisław Broński ps. +Uskok+ jest zaliczany do najodważniejszych i najbardziej bezkompromisowych dowódców antykomunistycznego podziemia".

Dowodzone przez niego oddziały przeprowadziły w latach 1944-1949 wiele głośnych akcji przeciwko siłom reżimowym, plasując się bez wątpienia na czele najgroźniejszych przeciwników komunistycznej władzy na całej wschodniej flance kraju - zaznacza "GPC". Gazeta przypomina ponadto, że "Uskok, wraz z podległymi mu partyzantami, nigdy nie skorzystał z amnestii z 1947 r., mimo że był do tego wielokrotnie namawiany".

Reklama

Jak dodaje "GPC", "Uskok" nie chcąc się oddać w ręce reżimowej władzy odbezpieczył granat i wysadził się". Komuniści przewieźli jego szczątki do Lublina, gdzie zostały okazane rodzinie. Jednak tego, co się z nimi stało później i gdzie zostały pochowane, do dzisiaj nie wiadomo - pisze gazeta.

W poniedziałek rozpoczęliśmy prace w miejscowości Nowogród na Lubelszczyźnie, w miejscu, w którym kiedyś stała stodoła. Pod nią odkryliśmy pomieszczenie o wymiarach ok. 2,5 m na 2 m i ok. 1,5 m wysokości(...) - mówi gazecie wiceprezes IPN. Znaleźliśmy w ziemi kawałek żuchwy z kilkoma zębami, mały fragment kości, a także łuski od amunicji oraz element +koalicyjki+, czyli paska noszonego na skos w poprzek piersi - dodaje.