"Dziś 80. rocznica mrocznego rozdziału w historii Europy, wybuchu II wojny światowej w Polsce spowodowanego przez nazistowskie Niemcy. Powinniśmy wspólnie pamiętać, wyciągać indywidualnie wnioski i razem działać na rzecz przyszłości. Dla pokoju. Dla godności. Dla ludzkości. To nasz obowiązek. Na zawsze" - napisała na Twitterze przyszła przewodnicząca Komisji.

Reklama

Również Juncker podkreślił, że dla Europejczyków życie zgodne z zawołaniem "nigdy więcej wojny" pozostaje wiecznym obowiązkiem. "Dzisiejszy dzień przypomina mi o tym, jak muszę być wdzięczny, żyjąc na kontynencie pokoju" - zaznaczył w swoim wpisie.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego przestrzegł, by nie brać za oczywiste pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu w Europie. Wspominając wydarzenia sprzed 80 lat Sassoli napisał, że "uśpienie rozumu" obudziło wówczas straszne potwory w Europie.

W niedzielę mija 80 lat od wybuchu II wojny światowej. W Polsce centralne obchody rocznicy odbędą się w południe w Warszawie, na pl. Piłsudskiego. Obecność na uroczystości potwierdziło 40 delegacji zagranicznych, w tym prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów, ministrowie spraw zagranicznych, ministrowie obrony narodowej, a także specjalni wysłannicy rodzin królewskich z Europy.

W obchodach uczestniczyć będą m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, wiceprezydent USA Mike Pence, premier Francji Edouard Philippe oraz prezydenci: Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, Czech Milosz Zeman, Litwy Gitanas Nauseda, Słowacji Zuzana Czaputova, Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz Węgier Janos Ader.

Reklama