Reklama

Napisana odręcznie lista zawierała około 1400 pozycji, w tym obrazy Boticelliego, Duerera, Renoira i Moneta, a także 250 rzeźb i 168 dekoracyjnych tkanin. Każde dzieło sztuki, które trafiało do kolekcji Goeringa w jego rezydencji Carinhall koło Berlina, było szczegółowo opisywane i katalogowane. Rękopis pochodzi z biurka nazistowskiego przywódcy.

Kolekcja Hermanna Goeringa była do tej pory tematem wielu książek, ale pełna lista skradzionych dzieł sztuki pozostawała nieznana.

Historycy próbowali ją rekonstruować na podstawie dostępnych źródeł. Jean-Marc Dreyfus, autor wstępu do "The Goering Catalogue", opublikowanego przez wydawnictwo Flammarion, powiedział, że do tej pory zagadką był los 300-400 dzieł, które mogły, ale nie musiały zostać skradzione przez zbrodniarza.

Hermann Goering, as lotniczy z czasów I wojny światowej, po 1933 roku został jednym z przywódców III Rzeszy. W czasie II wojny światowej on i jego wysłannicy na masową skalę rabowali dzieła sztuki z okupowanych krajów.

Podobnie postępował Adolf Hitler. Po pokonaniu nazistów Goering został skazany na śmierć przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze, popełnił samobójstwo tuż przed wykonaniem wyroku.