Departament Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, kierowany przez Irenę Steinfeldt szykuje dokumenty zawierające raporty Gestapo, protokoły przesłuchań Goeringa przez amerykańskich wojskowych, jak też oświadczenia ludzi, których ratował Albert Goering - informuje "Daily Telegraph".

Reklama
Albert Goering stanie się Sprawiedliwym Wśród Narodów? / AP / DAVID BLUMENFELD

Brat Hermanna Goeringa miał zupełnie przeciwstawne poglądy, co nazistowski zbrodniarz. Był zdeklarowanym antyfaszystą, a gdy w czasie wojny stał się dyrektorem ds. transportu czechosłowackiej fabryki Skody, to robił co w jego mocy, by uratować życie pracowników - wyciągał ich z obozów koncentracyjnych i umożliwiał ucieczkę z III Rzeszy. Zdaniem historyków, uratował w ten sposób setki ludzi.

Mimo tak różnych postaw politycznych, nazistowski dygnitarz chronił swego brata - gdy oficerowie SS, czy Gestapo nie chcieli wypuścić więźniów, Albert prosił Hermanna o pomoc. Dowódca Luftwaffe i Marszałek Rzeszy miał też chronić brata przed represjami za antyhitlerowską postawę - pisze "Daily Telegraph".

telegraph.co.uk

Po wojnie Albert Goering spędził dwa lata w więzieniu, próbując przekonać alianckich śledczych, że ratował Żydów. Dopiero zeznania ludzi, którym pomógł, sprawiły, że wyszedł na wolność. Nie potrafił jednak żyć z piętnem rodowego nazwiska - załamał się i wpadł w alkoholizm. Zmarł w Pradze w 1966.