Niemcy podzielone i zjednoczone. Te same miejsca przed i po upadku muru berlińskiego
1 Na zdjęciu u góry widać kościół św. Michała, widoczny zza muru berlińskiego, na którym domalowano jego niewidoczną część. Poniżej to samo zdjęcie i ten sam widok współcześnie.
PAP/EPA / DIETER PALM LUKASSCHULZE
2 Zdjęcie po lewej przedstawia moment zburzenia Kościoła Pojednania po wschodniej stronie Berlina. Zniszczono go w styczniu 1985 roku, ponieważ przeszkadzał w budowie umocnień i zasieków, którymi otaczano mur. Na jego miejscu w 2000 roku otwarto Kaplicę Pojednania. Dziś mieści się tam centrum dokumentacji muru berlińskiego.
PAP/EPA / ROLANDHOLSCHNEIDERLUKASSCHULZE
3 Zdjęcie na górze przedstawia sznur aut należących do Niemców z NRD, na drodze prowadzącej do przejścia Helmstedt-Marienborn - największego i najczęściej uczęszczanego w czasie podziału Niemiec. Zdjęcie wykonano w listopadzie 1989 roku. Poniżej autostrada numer 2 - widok współczesny.
PAP/EPA / Bernd von Jutrczenka Jens Wolf
4 Na zdjęciu na górze wykonanym w marcu 1988 roku widać przejście graniczne na moście Glienicke, łączącym Berlin z Poczdamem. W czasie zimnej wojny wykorzystywany do wymiany między agentów między Związkiem Radzieckim i USA. Z tego powodu nazywany mostem szpiegów. Poniżej widok współczesny.
PAP/EPA / ROLANDHOLSCHNEIDERLUKASSCHULZE
5 Zdjęcie po lewej stronie pochodzi z grudnia 1989 roku i przedstawia most z czerwonego piaskowca na rzece Werra w Vacha; biała linia to granica między Niemcami Zachodnimi a Wschodnimi. Po prawej most pokoju w połączonych Niemczech.
PAP/EPA / UWEGERIGMICHAELREICHEL
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję