Podczas powstania bywał ostrzeliwany co 8 minut. Archiwalne ZDJĘCIA
1 Za budowę 69-metrowego wieżowca odpowiadali inż. Marcin Weinfeld, już wtedy znany w stolicy z projektów kamienic, i prof. Stefan Bryła, odpowiedzialny za istniejący do dziś pierwszy na świecie spawany most drogowy (mieści się koło Łowicza).
Wikipedia
2 O budynku od samego początku było głośno. Oburzenie wywołał fakt, że zasłania on widok i światło - okoliczni mieszkańcy żądali ogromnych odszkodowań, a nawet wyburzenia drapacza chmur. Żadne kroki w tej sprawie nie zostały jednak podjęte.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
3 W roku 1944, podczas Powstania Warszawskiego Prudential został bardzo zniszczony, a bywały dni, gdy w gmach niemiecki pocisk trafiał średnio co osiem minut. Łącznie budynek został trafiony ponad tysiąc razy, ale dzięki stalowej konstrukcji przerwał. Do dziś to budynek-ikona Powstania Warszawskiego. Był to jednocześnie pierwszy gmach zdobyty przez powstańców.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
4 1 sierpnia 1944 roku podchorąży Jerzy Frymus z batalionu "Kiliński" wraz z bratem Włodzimierzem Frymusem zatknęli na jego szczycie polską flagę...
Narodowe Archiwum Cyfrowe
5 ... i to m.in. z tego powodu Prudential przez całe Powstanie stał się celem dla niemieckich snajperów i artylerzystów. Wieżowiec wojnę przerwał.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
6 Projekt jego odbudowy opracował ponownie Marcin Weinfeld. Zmieniono jednak jego elewację, przeznaczenie i nazwę. Prudential stał się hotelem Warszawa z około 150 pokojami. W 2003 roku ostatecznie przestał funkcjonować - standard hotelu był zbyt niski jak na warunki warszawskie.
Agencja Gazeta / Fot. Jacek agowski Agencja Gazeta
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję