Nieznane ZDJĘCIA z Powstania Warszawskiego. Część 2 [FOTO]
1 Bitwa o elektrownię Powiśle, pierwsze dni sierpnia 1944 r. Gdy Tadeusz Bukowski fotografuje załogę ciężkiego karabinu maszynowego na jej stanowisku w bramie przy ulicy Elektrycznej 3, trwają jeszcze zacięte walki o elektrownię. To wyjątkowo ważny obiekt, więc powstańcze oddziały w tym rejonie mają dobre uzbrojenie i wyposażenie. Uwieczniony na zdjęciu powstaniec klęczy przy polskim ciężkim karabinie maszynowym wz. 30.
Muzeum Powstania Warszawskiego
2 Wyprawa po wodę - skrzyżowanie ulic Złotej i Wielkiej. Ten nieistniejący już dziś fragment zabudowy stolicy można rozpoznać po wyłożonym jasnymi kafelkami wejściu do sklepu z szyldem "Fr. Getter i synowie. Wędliny. Mięso" i znajdującej się obok tabliczce z nazwą "ul. Wielka". Między 6 a 15 sierpnia 1944 r., kiedy zostało wykonane zdjęcie, ta część miasta była w rękach powstańców, jednak znajdowała się po ostrzałem niemieckich snajperów.
Muzeum Powstania Warszawskiego
3 W czasie fotoreporterskiej wyprawy do Śródmieścia Tadeusz Bukowski dotarł do budynku Głównej Poczty Polowej przy ul. Świętokrzyskiej 28. Pracy było tam co niemiara. W pierwszych dniach Powstania liczba przesyłek wahała się od 3 do 6 tys. listów dziennie i osiągnęła szczyt 13 sierpnia, gdy na pocztę wpłynęło 10 tys. przesyłek.
Muzeum Powstania Warszawskiego
4 Dokumentując pracę Harcerskiej Poczty Polowej Tadeusz Bukowski zrobił zdjęcie ludzi wrzucających listy do skrzynki pocztowej na barykadzie przy budynku PKO na ul. Świętokrzyskiej i czekającego na ich odbiór harcerza.
Muzeum Powstania Warszawskiego
5 17 sierpnia 1944 roku Tadeusz Bukowski powrócił na Powiśle. Tam, w ogrodzie przy Konserwatorium Muzycznym przy ul. Okólnik zastał powstańców wymontowujących radiostację z niemieckiego półgąsienicowego transportera opancerzonego SdKfz 251. Wcześniej należał on do Dywizji Pancernej SS Wiking.
Muzeum Powstania Warszawskiego
6 "Chwat" na barykadzie. Jedną z największych zdobyczy w pierwszych dniach Powstania było ważące 15 ton niemieckie działo samobieżne typu Jagdpanzer 38(t) Hetzer. Pojazd należał do 743 Batalionu Niszczycieli Czołgów. Podczas ataku powstańców w czasie walk o Pocztę Główną 2 sierpnia zginęła cała jego załoga, a nadpalona maszyna została wbudowana w w barykadę stojącą w poprzek ul. Szpitalnej przy ul. Boduena, niedaleko placu Napoleona.
Muzeum Powstania Warszawskiego
7 Wiele zdjęć Tadeusz Bukowski wykonał na całkowicie opanowanej przez powstańców przy ul. Tamka. Tam mieściła się siedziba dowództwa walczących na Powiślu oddziałów, punkty sanitarne, poczta polowa oraz miejsca, w których zbierano informacje o zaginionych.
Muzeum Powstania Warszawskiego
8 Budowa barykady u zbiegu ulic Topiel i Drewnianej na Powiślu. Konstruowanie umocnień było w czasie powstania obowiązkiem cywilów, w tym kobiet.
Muzeum Powstania Warszawskiego
9 Budowa barykady u zbiegu ulic Topiel i Drewnianej na Powiślu.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję