Prof. Grzegorz Motyka: Ludobójstwo na Wołyniu jak w Rwandzie

| Aktualizacja:

"Rzeź wołyńską 1943 roku można porównać do wojny domowej w Rwandzie w 1994 roku. W Rwandzie używano maczet, na Wołyniu - siekier" - uważa prof. Grzegorz Motyka, historyk i członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej.

wróć do artykułu
  • ~fidel
    (2014-04-20 18:31)
    swiety ty jestes ukrainskim potworem, bo tak pisac potrafi tylko ukrainski zbir, nie usprawiedliwiaj ukrainkich bandytow i mordercow za bezprecensowa rzez polakow ich dzieci i kobiet i co gorsze nikt nie zostal osadzony i poslany na szubienice, ofiary wolaja z grobow o pomste do nieba a nasi rzadzacy plaszcza sie przed nimi i udzielaja pomocy czego nie robia inne narodowosci. budujmy wzajemne relacje na prawdzie historycznej i uczczeniu wszystkich miejsc pochowku pomordowanych i zaprzestanie usprawiedliwiania tych mordow.
  • ~jatam
    (2014-03-27 08:35)
    ~swiety2013-03-12 04:50
    Masz sporo racji,ale jak powiada staropolskie przysłowie "bliższa koszula ciału..." dlatego o własnych niegodziwościach nie będzie się dyskutować,a każdy kto by usiłował podnosić kwestię własnych grzechów,będzie wyklęty i okrzyknięty antypolakiem.Tak to już jest z historią.
  • ~swiety
    (2013-03-12 04:50)
    Jest takie niepisane prawo ;
    Oko za oko zab za zab .Zeby oskarzac kogos trzeba spojrzec na sie w lustro .Co Polacy robili ukraincom ze spowodowalo taka reakcje ,musialo byc duzo przyczyn .IPN nie powinien byc jednostronnym i podac prawde co szlachta wyprawialana Ukrainie jak palili ludziu w cerkwach ,rzucali do studni ,gwalcili ukrainki i scinali glowy .Boja sie prawdy .Zawsze robia z Polski kraj poszkodowanego .IPN glupie profesorowie , nauczcie sie ze w Europie wojna sie skonczyla w 1945 roku i Europa idzie do przodu ,nikogo nie interesuje co bylo kiedys ,tylko co bedzie w przyszlosci .Ukraincy i Polacy ,Rosjanie i Bialorusini pracuja w jednym zakladzie w Niemczech i razem pija piwo a u was ciagle wykopaliska wojny .Jestescie glupcami i wasza instytucja jest idiotyczna .
  • ~Kazimierz K.
    (2013-03-05 12:37)
    WOŁYŃ PAMIĘTAMY !!
  • ~Gina
    (2013-03-04 23:28)
    Dziwne ze tych zbrodniarzy ukraincow pokazuja zywych Przeciez oni powinni byc ukarani kara smierci za rzezie dokonanych na polskiej ludnosci cywilne na dzieciach i starcach Ci okrutnicy bez litosci mordowali w najokropniejszy sposob wszystkich kto byl polakiem. Ja jako 5 cioletnie dziecko te okropnosci przezylam razem z moja rodzina i udalo nam sie uciec przed tymi zbirami z Wolynia do Przemysla skad pochodze. Jak Polska moze to wszystko tolerowac ? i ze wszystkim sie zgadzac, Chyba ze w rzadzie polskim sa banderowcy ktorzy zostali wysiedleni na zachod w ramach akcji "Wisla"
  • ~do.Palec boży
    (2013-03-04 21:20)
    Niemieckie bazy przy polskiej granicy juz Polsce nie zagrażaja, ale Polacy blisko niemieckiej granicy powinni uszczelnic okna i być ostroznym z wychodzeniem na dwor...
    ---
    Zapomniales jeszcze napisal, zeby wszyscy Polacy wrocili do kraju.
    A wszyscy jakos chetnie wyjezdzali i w dalszym ciagu wyjezdzaja
    do Niemiec- za praca, Hartz4, samochodami.
  • ~@ Rodak
    (2013-03-04 17:47)
    "Nie masz cwaniaka nad warszawiaka"...a czyz prostytuta/zlodziej tudziez ich dzieci mogom byc naiwne ???
  • ~heniek
    (2013-03-04 15:33)
    Zbrodnia w Hucie Pieniackiej – dokonana 28 lutego 1944 akcja pacyfikacyjna polskiej ludności cywilnej w Hucie Pieniackiej, w wyniku której śmierć poniosło od 600 do 1500 osób. Pacyfikacji dokonali, według śledztwa IPN, żołnierze 4 Pułku Policyjnego SS złożonego z ochotników ukraińskich, pod dowództwem SS-Sturmbannführera Siegfrieda Binza, wraz z okolicznym oddziałem Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i oddziałem paramilitarnym składającym się z nacjonalistów ukraińskich, pod dowództwem Włodzimierza Czerniawskiego. TO NIE BYŁ WYJĄTEK, TAKICH ZBRODNI LUDOBÓJSTWA UKRAIŃSCY NACJONALIŚCI DOKONYWALI NA KRESACH PRZEZ WIELE LAT!!!
  • ~login19760227
    (2013-03-04 10:41)
    Jestem Polakiem i mieszkam w Ukrainie.Dziennie odczuwam na sobie i swojej rodzinie niechęć ze strony ludzi, co obok mieszka.Moje babcie i dziadkowie a potem mama i tato były przeklętymi Lachami teraz ja i moja rodzina.Już otrzymaliśmy kartę Polaka i chcemy przejechać do Polski na naszą historyczną ojczyznę lecz boimy się czy będziemy tam swoimi.
  • ~P77
    (2013-03-03 21:59)
    WOŁYŃ PAMIĘTAMY !!! http://www.youtube.com/watch?v=u4XsBhMtevw
  • ~RODAK
    (2013-03-03 16:57)
    TO PO JAKĄ CHOLERE TYCH BANDZIOROW WPUSZAMY DO KRAJU I Z NIMI HANDLUJEMY ???
  • ~RODAK
    (2013-03-03 16:50)
    TE METODE DZIŚ CHCE ZASTOSOWAĆ RYDZYK NAWOŁUJĄC MARSZ NAWARSZAWE W A R S Z A W I A C Y A MY ICH PRZYWITAMY JA PRAWDZIWI POWSTANCY I ZAsPIEWAMY NIE MA CWANIAKA NA WARSZAWIAKA
  • ~czytamwiecwiem
    (2013-03-03 14:23)
    Z tym ze w Jugoslawii wojne wywolali WYWIADY, hAmerykanski, Anglieski, Niemiecki i Rosyjski a razem wzietych nie zginelo nawet 100000 cywylow. To "pestka" naspram miliona, bo reszta zabitych w Bosni to zolnierzy i klamstwo Srebrenicy bo okazuje sie ze Muzulmanie mordowali i zdradzili swoich zeby Serbowie wpadli do miasteczka ,raptem zabili do 1000 ludzi a potem jako pretekst hAmeryka/NATO zbombardowala Serbow i wojna zostala przerwana-nigdy "nie dokonczona". Czytajta,tez bedziecie wiedziec!
  • ~Bibilijny
    (2013-03-03 13:26)
    ~vipis 2013-03-03 00:08

    Podobnie Kwasniewski , tego samego pokroju. Być może mają stamtąd wspracie za trzymanie ryja w kuble. Ukraińcy to naród, który na kolanach się pownien czolgać. Wyjątkowa maść. A co się dzieje my odwrotnie , ale najgorsze w tym wszystkim, ze taki Sikarski, czy Kaczyńskiczy inny pijaczek jak Kwasniewski ponieśli porażke na całej linni. Wykiwali ich bez mydełka , taj jak rżnęli Polaków w II wojnie t tak będą dymać dalej. Polska poza tym w dzisiejszych latach nie ma nic do zaoferowania Ukrainie oprocz demagogii. Polsa to nie potęga gospodarcza lecz ubogi iślepy na gliniach nogach. Tak jest cud 20l-lecia rządów obszczymurów.
  • ~vipis
    (2013-03-03 00:08)
    Wobec zbrodni wolynskiej wladze panstwowe uparcie milcza! A Prezydent "pozal sie Boze" Kaczynski stal jak d..pa w Hucie Pieniackiej / z holubiacym banderowcow prezydentem W.Juszczenka/ i udawal, ze nie widzi grupy starcow banderowcow z medalami na piersiach / na pewno za zaslugi w mordowaniu Polakow/!! Wot prawdziwy z niego byl polski patriota.
  • ~bolek2
    (2013-03-03 00:03)
    więcej takich Becków, którzy będą lansować - honor i horror
  • ~Jan Michał
    (2013-03-02 21:20)
    G.Motyka-w/g całej jego twórczosci i wypowiedzi to obrońca band upa.
    Przywoływanie jego wypowiedzi nie wrózy nic dobrego dla faktów i wydarzeń
    w Małopolsce Wschodniej i na Wołyniu. On zawęza ludobójstwo polskich dzieci ,
    kobiet i starców do wydarzeń tylko na Wołyniu. Miał odwagę porównywać AK do band upa!!!
  • ~Rb.
    (2013-03-02 20:05)
    ~Re~Wiesio 13 bicz na PISmatolki .Ty wiesiu parchaty ty caly czas jedziesz na dopalaczach .Musisz miec jakiejs dochody ze zlodziejstwa ze tak czesto cie tu widac.
  • ~Pisior na Bicze (Bitch'e)
    (2013-03-02 17:17)
    Nieco glupawy wiesio musi swoje, jak katarynka: "Aaaa, bo Kaczynscy..." Prostaczek, ktory z tego swiata rozumie tylko, ze aaaaa, bo Kaczynscy.
  • ~pol anka
    (2013-03-02 11:44)
    głos profesora wreszcie był na tyle męski, że wydobył się na otwrtą przestrzeń. W 1940 roku NKWD jest to organizacja, instytucja państwowa, rozstrzelała polskich obywatelu w Katyniu. W 1943 roku obywatele ukraińscy, sąsiedzi, bestialsko z sadystyczną przyjemnością mordowali Polaków a i Ukraińców wspierających Polaków. Naiwnością jest w pierwszym przypadku obarczać winą państwo a w drugim kłaść na karb sąsiedzkich niesnasek śmierć Polaków. Mamy do czynienia wydarzeniem, którego jesteśmy świadkami, doświadczamy na własnym umyśle, choć nie dostrzegamy jego doniosłości. Jesteśmy wspaniale manipulwani. Po co i przez kogo nie łatwo wskazać, ale świadomość historyczna Polaków kształtowana przez stulecia różnego rodzaju mitami jest szczególnie podatna na plotkę, donos, iluzję, rację stanu, przekonanie, wiarę. I to wykorzystują Ci, którzy z 40 mln narodu zrobili pariasów Europy