Chomikuj.pl to serwis z cyfrowymi plikami: książkami, gazetami, filmami, muzyką i grami. Za dostęp do części z nich trzeba płacić, ale pieniądze nie trafiają do wydawców. Od lat branża wydawnicza zarzuca mu więc piractwo. Niedawno 15 wydawców złożyło pozew o stwierdzenie nielegalności serwisu. Emocje wokół Chomika były tym większe, że mówiło się o jego związku z dużym, należącym do niemieckiego wydawnictwa Bauer, portalem Interia. Jednak władze Interii się broniły, że tylko sprzedają reklamę w Chomikuj.pl, a właścicielem nie są. Teraz to się zmieniło.
Andrzej Ryk, dyrektor ds. marketingu i PR portalu Interia, przyznał "DGP", że od br. współpraca rozszerzyła się i dotyczy również wymiany wiedzy w obszarach technologicznych, i od tego czasu sprawujemy też efektywną kontrolę nad spółką. Dzięki temu Interia może uwzględniać w swoich wynikach ok. 6 mln użytkowników Chomikuj.pl.
Efektywną kontrolę w spółce ma ten, kto może wybrać jej zarząd. Może być przy tym nawet udziałowcem mniejszościowym. Jednak to zarząd odpowiada za działania spółki, a nie jej udziałowcy – tłumaczy Lejb Fogelman, senior partner kancelarii Greenberg Traurig.
Wydawcy byli wczoraj zszokowani tymi informacjami. Wiesław Podkański, prezes Izby Wydawców Prasy, powiedział "DGP", że izba zamierza rozmawiać na ten temat z Bauerem. – Nasze stanowisko w stosunku do Chomikuj jest niezmienne. To piractwo i nie możemy się z tym godzić – podkreślił.
Reklama
Konflikt etyczny jest absolutny. Uważam, że Bauer to poważna firma. Mam nadzieję, że usłyszę przekonujące wyjaśnienia – dodał Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki oraz członek Izby Wydawców Prasy z ramienia Wolters Kluwer.
Nie tylko Interia i Bauer robią interesy na Chomiku. Firma T-Mobile od Chomikuj.pl. zaczęła wdrażanie aplikacji do internetowych płatności. Ale tak operator, jak i Bauer nie mają do siebie zastrzeżeń.
Podmioty Grupy Bauer prowadzą autonomiczną politykę biznesową i samodzielnie nawiązują współpracę zgodnie ze swoim interesem – napisał Maciej Brzozowski, rzecznik Grupy Bauer w Polsce.