Po długich zmaganiach prawnych producenci elektronicznych papierosów wywalczyli sobie prawo do reklamowania ich w telewizji. Było to ich wielkie zwycięstwo, bo w brytyjskiej telewizji już od 1965 roku nie wolno reklamować w telewizji żadnych wyrobów tytoniowych.

Reklama

Od 2003 roku obowiązuje zaś całkowity zakaz reklamy papierosów, również w prasie, na ulicach i w sporcie, a od ponad dwóch lat nie można ich nawet otwarcie prezentować na półkach w supermarketach. Te zakazy zdjęto z e-papierosów, ale zakwestionowane reklamy złamały dwa z warunków, jakimi obwarowano układ.

CZYTAJ WIĘCEJ: Polak potrafi, czyli jak uniknąć podatku sprzedając tytoń do inhalacji >>>

Dwa wideoklipy koncentrowały się zbytnio na parze wydmuchiwanej z nosa i ust, co mogło wywoływać zbyt bliskie skojarzenia i zachęcać widzów do palenia prawdziwego tytoniu. W trzecim jeden z mężczyzn w grupie palącej e-papierosy mówi:

Paliłem normalne papierosy, ale kiedy je rzuciłem, spróbowałem tych i nawet je wolę. Urząd Standardów Reklamy uznał, że może to stanowić zachętę dla osób, które rzuciły palenie, aby przeszły na papierosy elektroniczne, choć producent bronił się, że miała to być tylko zachęta dla aktualnych palaczy.