Jutro minister skarbu powoła nowych prezesów TVP i Polskiego Radia. Zgodnie z zapowiedziami kierownictwo na Woronicza przejmie były europoseł, wiceminister kultury Jacek Kurski, zaś w Polskim Radiu Barbara Stanisławczyk, była naczelna "Sukcesu", dziennikarka i autorka książek, w tym zbioru reportaży o rodzinach ofiar zbrodni w Katyniu i katastrofy smoleńskiej.

Reklama

Ale ani Kurski, ani Stanisławczyk nie będą jednak rządzić samodzielnie. Z naszych informacji wynika, że PiS zdecydował się na poszerzenie zarządów. Nazwisk wiceprezesów nie udało nam się jeszcze potwierdzić.

Wiadomo jednak, że poszerzone zarządy to efekt negocjacji, jakie w sprawie mediów PiS toczy z Ruchem Kukiz'15.

Newspix / MICHAL FLUDRA

Jak napisał dziś "Newsweek" ugrupowanie Pawła Kukiza miało w ramach nieformalnej koalicji medialnej zaproponować do zarządu TVP Mariusza Maxa Kolonko. Ale ostatecznie kandydatura odpadła.

Reklama

Oficjalnie przedstawiciele ruchu zaprzeczyli: - Stołki nas nie interesują, dlatego nie zamierzamy rekomendować swoich kandydatów na stanowiska w mediach publicznych - cytował tygodnik doradcę Kukiza Dariusza Pitasia.

- Ruch Kukiz'15 zgłosił chęć uczestniczenia w pracach nad dużą ustawą medialną - mówi nam tylko wiceminister kultury Krzysztof Czabański, zapytany o nieformalną koalicję.

Zmiany prezesów TVP i Polskiego Radia pociągną za sobą personalne roszady na najważniejszych stanowiskach.

Szefową "Wiadomości" ma być Marzena Paczuska, wieloletnia dziennikarka TVP, która kierowała już głównym serwisem "Jedynki" razem z Jackiem Karnowskim.

Całym pionem informacji ma pokierować Mariusz Pilis, reporter, autor filmu dokumentalnego „List z Polski” , ukazującego międzynarodowe tło katastrofy smoleńskiej i jeden z pomysłodawców TVP Info. Informacyjnym kanałem telewizji publicznej ma z kolei szefować Grzegorz Adamczyk z Polsatu.

W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał "małą" nowelę medialną. Kilka godzin później ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw. A to oznacza, że piątek ustawa wchodzi w życie.

Nowela zakłada odebranie Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji kompetencji dotyczących powoływania członków zarządów i rad nadzorczych medialnych spółek. Znikną konkursy na prezesów i wiceprezesów TVP i PR. Nowe władze wybierze minister skarbu. Podobnie będzie z radami nadzorczymi. Te zostaną zmniejszone z siedmiu osób w przypadku TVP i PR oraz pięciu w rozgłośniach regionalnych do trzech osób.