Chodzi o manifestację pod hasłem "Chryja pod Radiem Maryja", która odbyła się w piątek przed gmachem toruńskiej rozgłośni. Uczestnicy happeningu, Toruński Strajk Kobiet, krytykowali działalność Radia Maryja i jej dyrektora, o. Tadeusza Rydzyka. Wyrażali ponadto sprzeciw wobec wspierania ze środków publicznych przedsięwzięć inicjowanych przez zakonnika.

Reklama

W niedzielę stanowisko w sprawie demonstracji zajęło Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. "CMWP SDP stanowczo protestuje przeciwko znieważaniu i szydzeniu w publicznych manifestacjach z o. Tadeusza Rydzyka, założyciela i redaktora naczelnego Radia Maryja i Telewizji Trwam oraz apeluje do władz i organizacji publicznych, by podjęły działania zapobiegające w przyszłości tego typu prowokacyjnym atakom politycznym na środki masowego komunikowania i osoby w nich pracujące" - napisano w niedzielnym stanowisku SDP.

W ocenie Stowarzyszenia, podczas piątkowej pikiety "znieważano kapłanów", w szczególności o. Rydzyka. "Podczas pikiety w wulgarny sposób odstawiano scenki obyczajowe m.in. taniec i pocałunek osób w maskach o. Rydzyka i posłanki PiS Anny Sobeckiej, drwiono z ważnych dla katolików symboli, słów i wartości. Takie działania niszczą i w niepodważalny sposób naruszają zasadę wolności słowa, ponieważ jej elementem jest zawsze szacunek i tolerancja dla innych oraz poszanowanie ludzkiej godności" - podkreśliło SDP.

Zdaniem Stowarzyszenia "dla osób pracujących w mediach tego typu prowokacje są przy tym wyjątkowo dokuczliwe, ponieważ podważają ich wiarygodność oraz autorytet i zaufanie odbiorców mediów". "Publiczne poniżanie, szyderstwa i prowokacyjne próby dyskredytowania ludzi mediów psują debatę publiczną i zagrażają realizacji zasady wolności słowa" - czytamy we oświadczeniu SDP.

Na piątkowej manifestacji byli m.in. przebierańcy - mężczyzna w sutannie i w masce o. Tadeusza Rydzyka oraz kobieta w masce posłanki Anny Sobeckiej, która wcześniej protestowała i zabiegała o zakazanie imprezy. Uczestnicy odśpiewali dla jubilata "Sto lat" i "Happy Birthday", ale też skandowali m.in. "Dla ciebie mamona jest błogosławiona", "Czas ucieka, emerytura czeka", Radio Maryja syczy jak żmija". W czasie happeningu odegrano również scenę niszczenia "pomnika hipokryzji, pychy, chciwości i gniewu".

Reklama