W środę przed południem Piotr Zemła stawił się w biurze prezesa TVP przy ul. Woronicza, gdzie spotkał dotychczasowego szefa Mateusza Matyszkowicza, oraz posła PiS Marka Suskiego.

Reklama
Reklama

Piotr Zemła, to adwokat i członek Izby Adwokackiej w Warszawie, pełni także funkcję sędziego Wyższego Sądu Dyscyplinarnego. W latach 2018-2023 był przewodniczącym Sekcji Prawa i Postępowania Karnego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. W okresie od 2013 do 2020 roku był doktorantem w Instytucie Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jego specjalizacją są sprawy karne, karno-skarbowe oraz przestępczość gospodarcza.

Tomasz Sygut ma objąć stanowisko nowego prezesa TVP

Natomiast Tomasz Sygut, który ma objąć stanowisko nowego prezesa TVP, wcześniej pełnił funkcję wicedyrektora TVP Info oraz sekretarza programowego TVP Polonia. W 2013 roku został mianowany szefem TVP Info, a od sierpnia do grudnia 2015 roku pełnił rolę szefa TAI. Ostatnio był członkiem zarządu MZA.

Minister kultury odwołał dotychczasowych prezesów mediów publicznych

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze - podał resort w komunikacie.

"Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100 proc. akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek" - czytamy w komunikacie resortu.

"Konieczność tego rodzaju działań oraz uzasadnienie wyznaczyła uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 2023 roku w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej" - brzmi komunikat.