"Siłowe zajęcia siedziby TVP i nielegalne zmiany w zarządzie wypełniają znamiona art. 231 kodeksu karnego oraz szeregu innych przepisów. Państwo działa i zareaguje na skandaliczne łamanie prawa przez Tuska i jego ekipę" - napisał Romanowski.

W skanie pisma, zaadresowanego do Prokuratury Okręgowej w Warszawie czytamy, że "Minister Kultury ze złamaniem ustawy oraz naruszeniem postanowienia Trybunału Konstytucyjnego o zabezpieczeniu wydał bezprawne decyzje o zmianie Zarządów i Rad Nadzorczych mediów publicznych".

Jak twierdzi Romanowski w piśmie do prokuratury "dokonane zostało (...) siłowe zajęcie siedziby TVP", "w trakcie którego doszło do fizycznych ataków na znajdujące się tam osoby, w tym na posłów na Sejm RP".

Reklama

"Składam zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 231 kk przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza oraz innych funkcjonariuszy publicznych oraz o przestępstwa naruszenia nietykalności cielesnej, groźby bezprawnej i ewentualnych innych przestępstw z użyciem przemocy".

Reklama

Art. 231 Kodeksu karnego mówi, że "funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Odwołania w zarządach mediów publicznych

Szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

"Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100 proc. akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek" - poinformował resort kultury i dziedzictwa narodowego w komunikacie.

Jak wskazano, konieczność tego rodzaju działań oraz uzasadnienie wyznaczyła uchwała Sejmu z 19 grudnia br. w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Reklama

MKiDN przekazało, że decyzja o odwołaniu dotychczasowych władz i powołaniu nowych została podjęta na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy przez właściciela Spółek, reprezentowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu przysługuje pełna autonomia w zakresie podejmowania takich decyzji.

"Zabezpieczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej w dniu 14 grudnia 2023 roku, zgodnie z pisemnym stanowiskiem wydanym przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa jako organu, który reprezentuje od strony prawnej interesy Skarbu Państwa, jest prawnie bezskuteczne i w żaden sposób nie wiąże ani Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ani nowych Zarządów czy Rad Nadzorczych Spółek" - głosi komunikat.