Badania dotyczące inteligencji i umiejętności "pieniądzotwórczych" przeprowadzili naukowcy z kilku brytyjskich uczelni, m.in. z Wydziału Ekonomii Uniwersytetu w Cambridge. W badaniach wzięło udział 100 szkolących się kierowców ciężarówek. Prócz wypełnienia pisemnego testu badającego poziom IQ przyszli kierowcy wzięli udział w zabawie, dzięki której badacze mogli sprawdzić, jak dobrze ochotnicy radzą sobie z podejmowaniem decyzji ekonomicznych i na ile są one efektywne.

Reklama

Jak się okazało, osoby o wyższym IQ lepiej radziły sobie z oceną ryzyka, przewidywaniem zachowań innych osób, a także planowaniem. Osoby z niższym IQ rzadziej podejmowały decyzje, które przekuwałyby się na zyski.

"Posiadanie wyższego IQ ogólnie było postrzegane jako czynnik pomagający w rozwijaniu szans na sukces ekonomiczny, jednak nasze wyniki wskazują, że jest to czynnik decydujący"- mówi Aldo Rustichini , jeden z autorów badań. " Osoby, które osiągają lepsze wyniki w testach inteligencji, są lepiej przygotowane do podejmowania decyzji, gdy do wyboru jest wiele opcji" - dodaje badacz . A to wydaje się niezwykle ważne przy zarządzaniu swoimi finansami.