Tak przynajmniej sugerują badania, których wyniki opublikowano w piśmie naukowym "Evolutionary Psychology". Wyniki dowodzą, że choć ludzie najczęściej deklarują chęć związania się z kimś o przeciwnych cechach charakteru, w rzeczywistości szukają partnerów podobnych do siebie.
>>>Znalazłeś/łaś swoją drugą połówkę? To całuj, bo to wychodzi na zdrowie!
Na potrzeby swoich badań autorzy zamieścili na popularnym portalu randkowym ankietę, w której zadawano szczegółowe pytania na temat osobowości danej osoby i jej ideału drugiej połowy.Udzielone odpowiedzi wykazały jednoznacznie, że cechy kluczowe, takie jak nerwowość, ekstrawertyzm, ugodowość czy miłe usposobienie, pokrywały się w większości przypadków.
"Chociaż osoby o przeciwnych osobowościach często nas pociągają, niewiele takich fascynacji kończy się trwałym związkiem. Nawet jeśli tak się zdarzy, takie pary często przedwcześnie się rozstają", tłumaczy autor badania Pieternel Dijkstra, profesor z uniwersytetu w holenderskim Groningen.
Pomimo naukowych argumentów przeciw wiązaniu się z osobami o różnym od naszego usposobieniu mit wydaje się być silnie zakorzeniony. Przed udzieleniem odpowiedzi na pytania 87 procent badanych deklarowało chęć znalezienia partnera o przeciwnej osobowości.