Do niezwykłego odkrycia doszło w trakcie przelotu sondy w pobliżu Ganimedesa w czerwcu 2021 roku. W tym czasie urządzenie analizowało obiekt za pomocą spektrometru służącego do badania chemii i interakcji w atmosferze Jowisza oraz jego księżyców. Ganimedes ma średnicę 5268 kilometrów, co oznacza, że jest większy od Merkurego. Okazuje się, że pod jego lodową skorupą znajduje się rozległy ocean.

Reklama

Nowy rozdział w historii olbrzymiego księżyca

W trakcie przelotu spektrometr wykrył różnego rodzaju związki organiczne, w tym uwodniony chlorek sodu, chlorek amonu, wodorowęglan sodu i prawdopodobnie aldehydy alifatyczne. Najwięcej substancji znaleziono na obszarach leżących na szerokościach geograficznych, które są chronione przed polem magnetycznym. Zdaniem głównego badacza Scotta Boltona, są to resztki solanki z głębin oceanicznych, które musiały dotrzeć na powierzchnię księżyca.

Znajdujący się w pobliżu Jowisz ma tak silne pole magnetyczne, że związki organiczne nie miałyby szans na przetrwanie na gruncie. Okazuje się jednak, że obszar wokół równika Ganimedesa jest lepiej osłonięty przed elektronami i ciężkimi jonami pola magnetycznego, dlatego wspomniane substancje mogły się utrzymać.

Reklama

Co wiemy o ukrytym oceanie?

Zdaniem naukowców obecność soli i związków organicznych wskazuje na aktywność hydrotermalną głęboko pod lodową powierzchnią księżyca. Szczególnie interesujące są interakcje między oceanem a skałami znajdującymi się głęboko w środku. Badacze uważają, że sole mogły powstać nie tylko dzięki aktywności słonego oceanu, ale również dzięki innym procesom zachodzącym w poszczególnych warstwach Ganimedesa.

Sonda Juno rozpoczęła swoją misję 5 sierpnia 2011 roku. Jej celem jest badanie pogody, środowiska magnetycznego i historii gazowego giganta, jakim jest Jowisz. Juno ma działać do września 2025 roku. Odkrycie związków organicznych i soli na powierzchni Ganimedesa ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia sposobu powstania tego księżyca oraz jego ewolucji. Być może już wkrótce poznamy skład chemiczny podpowierzchniowego oceanu oraz inne tajemnice z nim związane.