Rafy koralowe i góry znajdują się w pobliżu wysp Galapagos. Większa rafa ma ponad 800 metrów długości. Sam obszar znajduje się na terenie rezerwatu morskiego, a jego znaczenie biologiczne jest ogromne. Zdaniem naukowców odkrycie tak głębokich i długowiecznych raf jest ważnym krokiem w kierunku lepszego zrozumienia roli siedlisk w utrzymywaniu dobrej kondycji oceanów.

Reklama

Podwodna wyprawa wokół Galapagos zakończona sukcesem

Celem samej ekspedycji było zbadanie podwodnych ekosystemów klifowych wokół wysp Galapagos. Do wykonywania kolorowych zdjęć naukowcy wykorzystali zdalnie sterowany pojazd. Udało się na nich uchwycić różne formy życia, w tym skorupiaki, ukwiały, jeżowce i rozgwiazdy. Podwodne góry wykryto wcześniej w danych satelitarnych. Podczas wyprawy potwierdzono ich istnienie.

Nowoczesna technologia została wykorzystana również do sporządzenia mapy obiektów. W tym celu badacze posłużyli się laserowym skanerem, który jest w stanie tworzyć mapy o bardzo wysokiej rozdzielczości i szczegółowości. Są one tak dokładne, że możliwe jest nawet zidentyfikowanie zwierząt żyjących na morskim dnie.

Reklama

Przygotowane mapy stanowią cenne źródło wiedzy na temat ekosystemów raf na Galapagos. Ekspedycja skierowała się następnie na północny wschód od archipelagu. To chronione wody okalające wulkaniczną Wyspę Kokosową. W tym miejscu udało się znaleźć jeszcze więcej koralowców głębinowych pokrytych jajami. Zdaniem Stuarta Banksa, naukowca zajmującego się morzem w fundacji non-profit Charles Darwin Foundation, odkrycia staną się podstawą badań umożliwiających lepsze zarządzanie morskimi obszarami będącymi pod ochroną.