Chrzan japoński, bo w taki sposób również określa się wasabi, jest najczęściej spożywany w formie pasty, zazwyczaj jako dodatek do sushi. Niewiele osób wie, że roślina zawiera sporo składników odżywczych, w tym witaminę A, C oraz z grupy B. Poza tym ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Okazuje się jednak, że może pomóc nam również w poprawie funkcji poznawczych.

Reklama

Z czego wynikają niezwykłe właściwości wasabi?

Nowa badania pokazują, że tradycyjna japońska przyprawa ma korzystny wpływ zwłaszcza na osoby powyżej 60. roku życia. Jej regularne spożywanie jest prostym, choć nie do końca smacznym sposobem na zadbanie o mózg w miarę starzenia się. Działanie przyprawy wynika z obecności związku bioaktywnego znanego jako 6-MSITC. Wcześniej przypisywano mu właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, polegające na spowolnieniu procesu uszkadzania komórek oraz ich ochronie.

Te powiązania są istotne dla mózgu, bowiem przeciwutleniacze i środki przeciwzapalne odgrywają ważną rolę w zdrowiu poznawczym. Naukowcy oczekują zatem, że 6-MSITC okaże się pomocny w tym aspekcie. Aby potwierdzić te przypuszczenia, zespół przeprowadził badanie trwające 12 tygodni. Wzięły w nim udział 72 osoby w wieku powyżej 60 lat. Podzielono ich na dwie grupy. Pierwsza przyjmowała tabletkę wasabi raz dziennie, natomiast druga tabletkę placebo.

Co wykazały wyniki badań?

Gdy eksperyment dobiegł końca, naukowcy przeanalizowali wyniki. Okazało się, że osoby, które zażywały tabletki wasabi miały znacznie lepszą wydajność pamięci epizodycznej. Mogły zatem szybciej przywoływać zdarzenia z przeszłości. Poprawiła się także ich pamięć robocza związana z tymczasowym przechowywaniem informacji. Badacze nie stwierdzili istotnych różnic w innych obszarach wydajności poznawczej, takich jak rozumowanie, uwaga i szybkość przetwarzania.

Wyniki eksperymentu pokazują, że składnik znajdujący się w wasabi może oddziaływać głównie na hipokampową część mózgu, która jest szczególnie ważna dla funkcji pamięci. Kolejnym etapem badań będzie sprawdzenie, co dzieje się na poziomie biologicznym i molekularnym, poprzez zmierzenie biomarkerów przeciwutleniających i przeciwzapalnych.

Choć na ten moment ilość danych jest mocno ograniczona, istnieje wyraźny związek między wasabi zawierającym 6-MSITC a poprawą funkcji pamięci. Jest to zatem ważna wskazówka dla osób, które chcą cieszyć się zdrowiem mózgu do późnej starości. Wybieranie odpowiednich pokarmów i unikanie tych, które mają szkodliwy wpływ na organizm, jest prostą strategią, którą można zacząć realizować od zaraz.