Zdaniem hierarchy, problem w Polsce narasta od 10 lat, od kiedy jesteśmy w Unii Europejskiej.

Reklama

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku - polska rodzina mierzy się także z agresywną propagandą wielu organizacji, które - wykorzystując przepisy unijne - usiłują wprowadzić w kraju wychowanie w stylu ideologii gender, związki partnerskie, zapłodnienie in vitro oraz tzw. politykę "równościową" - przekonuje arcybiskup Stanisław Gądecki w rozmowie z "Naszym Dziennikiem". - Działania te - prowadzone zarówno na poziomie rządowym, fundacji prywatnych, jak i przez środki masowego przekazu - wprowadzają wiele zamętu w małżeństwa i rodziny - podkreśla hierarcha.

Nie kryje również, że polska rodzina narażona jest na wiele pokus. Groźnych, jak podkreśla. Przejawiających się zwłaszcza w nowoczesnym modelu wychowywania dzieci.

Obecnie groźnym wyzwaniem jest - lansowana pod płaszczykiem programu równościowego - ideologia genderyzmu. Niektórym rodzicom podoba się uczenie chłopców, że winni po sobie sprzątać, a nie czekać, aż zrobią to za nich dziewczynki - zauważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. - Pociągające jest również hasło, że wszyscy ludzie są sobie równi i mają prawo do szczęścia. Lecz jednocześnie rodzice często nie uświadamiają sobie tego, że w imię przezwyciężania stereotypów uwarunkowanych kulturowo ukazuje się przy okazji różne modele partnerskie jednopłciowe jako równoważne rodzinie - przestrzega hierarcha przed społecznym rozkładem i na poparcie swych słów odwołuje się do historii:

Historia uczy nas, że kryzys rodziny może prowadzić nawet do upadku narodów, kultur, cywilizacji. Starożytna Grecja, Rzym, monarchia frankońska, Cesarstwo Niemieckie upadały wtedy, gdy rodzina popadła w kryzys. Podobnie jak choroba całego organizmu zaczyna się od zaburzeń w funkcjonowaniu małej komórki, tak też choroba państwa zaczyna się od choroby najmniejszej komórki społecznej, jaką jest rodzina.

Reklama

Hierarcha uczestniczy w nadzwyczajnym synodzie na temat rodziny, zorganizowanym przez papieża Franciszka w Watykanie. Będzie miał okazję przedstawić stanowisko polskiego Kościoła, także na temat ideologii równości i gender.