"Poległ" znaczy "zginął"? Prof. Bralczyk: W apelach mówi się o osobach, które oddały życie w walce

| Aktualizacja:

Minister edukacji tłumaczyła, że można mówić podczas państwowych uroczystościach o "poległych pod Smoleńskiem", bo "polec znaczy zginąć. Profesor Jerzy Bralczyk uważa jednak, że Anna Zalewska nie ma racji i przedstawia własną interpretację znaczenia słowa "poległ".

wróć do artykułu
  • ~byly pan reksia
    (2017-05-19 19:50)
    moj reksio tez polegl pod kolami tira
  • ~anty
    (2016-08-14 23:53)
    SP. Lech Kaczyński nie poległ, ponieważ nie doczekał kolejnych wyborów prezydenckich. Dopiero wtedy można by powiedzieć że poległ w wyborach.
  • ~Babunia
    (2016-07-17 14:24)
    Dla mnie słowo : poległ, polegli np. na polu chwały, jest jednoznaczne. Nie należy poddawać tego słowa takim dziwnym manipulacjom.Najczęściej mówi się tak o ludziach i żołnierzach biorących udział w walkach zbrojnych.Mówi się także , że zginęli na polu chwały i to także jest poprawne. Ale degradacja umysłowa , niedouczenie widocznie bierze górę nad tym co właściwe, a co nie.
  • ~kuciap
    (2016-07-17 11:53)
    Brawo panie profesorze, ale niestety jezyk polski dla wielu zaczyna byc jak lamiglowka
  • ~kasia
    (2016-07-17 00:14)
    To było straszne, że tylu ludzi z rządu, w tym prezydent zginęli tragicznie. Nawet jeśli wyjaśnią , kto ponosi za to winę, to nie zmieni to faktu, że oni zginęli. Jeśli pani minister edukacji używa takiego słowa, to jaka ta edukacja będzie? Ludzie mają uwierzyć, że ta zmiana będzie lepsza??
  • ~wnuczek
    (2016-07-16 12:38)
    A mój dziadek to parę lat temu poległ ze starości
  • ~ema
    (2016-07-16 10:14)
    PIS generalnie padl, nie-polegl w konfrontacji ze spoleczenstwem.
  • ~n;;;;;;;;;;;
    (2016-07-15 20:15)
    Byli na służbie.
  • ~zgred
    (2016-07-15 15:00)
    Prawda jest taka ,że skoro mamy tak wykształconych nauczycieli, którzy maja problemy z prawidłowym wypowiadaniem się w języku polskim to co będzie z naszą młodzieżą? Typowa przedstawiciela PiS- wierna ale mierna. A mierna dlatego,że na siłę tworzy nową jakość języka polskiego i nie potrafi przeprosić za zbyt daleko idące nadużycie znaczenia użytego słowa. Mały nie będzie na siłę wielki!!!!!!!!!!!!!!!!
  • ~kowalski
    (2016-07-15 14:19)
    Popadanie w przesadę ma swoje konsekwencje, niestety! Wiązanie Smoleńska z Powstaniem Warszawskim niestety też, zalecałbym daleko idącą ostrożność w przesadzie!!!! Z Panem Bralczykiem częściowo się zgadzam, bo ciężko się nie zgodzić z logiką...! Popadanie w przesadę wynika często z lekkiego zaślepienia lub euforii, lepiej wypić piwo... pozdrowienia kowalski!
  • ~Joe
    (2016-07-15 13:01)
    Ia bym sie wstydzil takiego profesora !!!!!
  • ~Tomasz Paluch
    (2016-07-15 11:58)
    Do smolenska nikt się nie wybrał by się przeciwstawić komukolwiek. Więc nie poległ. W Gdańsku przeciwstawili się òwczesnej władzy demonstrujàc swoje niezadowolenie. Na wojnie walczyli w dobrej sprawie. Te trzy ostatnie, na pewno sà dobrymi przykladami. Pierwszy nie pasuje. Polec: przeciwnik i wiara w rację.
  • ~Amerykanski szpion
    (2016-07-15 10:05)
    U nas na tzw.'małpkę" mówi się,, mała bombka ".Jeżeli polegli od tej bombki to ma sens i powinni być dołączeni do apelu.Tak pewno myśli też nasz Minister Wojny. Każdy prezydent USA jest zbrodniarzem wojennym ! ! ! .....
  • ~,Polak
    (2016-07-15 10:02)
    Jej promotor i cały wydział polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego powinno się zlikwidować. Szkoda pieniędzy na uczenie tumanów. Panie prof. Miodek ! kogo wy kształcicie!? Komu dajecie dyplomy!?. To jest Wasza absolwentka!!! Ona nie rozumie znaczenia polskich słów poległ i zginął. Ilu tumanów wyszło z LO w Świebodzicach krainie wschodniaków i ukraińców. Wstyd.
  • ~Lysa
    (2016-07-15 09:44)
    Mó☼j sąsiad poległ z przepicia. Miał dobrą przeszłość patriotyczną, w 1980 roku był internowany. Dgzie go można zgłosić do apelu poległych ?
  • ~zgryżliwa
    (2016-07-15 09:41)
    Profesor Bralczyk dobitnie wytłumaczył na czym można i powinno sie oprzeć słowo poległ przestańmy robić bohatera z kogoś kto bohaterem nie jest i być nie może z tej prostej przyczyny że zginął w wypadku.
  • ~olo
    (2016-07-15 08:51)
    no i stad slowo polezec od polegac , czyli G przechodzi w Ż, tradycyjnie, i zależec od zalegac, czyz nie mili literaci/polonisci ? zależalem sie na tobie jak na kanapie, czy zalezalem sie od ciebie lenistwem,he,he
  • ~joker
    (2016-07-15 07:19)
    I ciemny lud to kupuje i o to chodzilo
  • ~Chyba przyznacie mi rację,
    (2016-07-15 05:34)
    że jest jednak pewna różnica między tym, za co "polegli" pracownicy redakcji "Charlie Hebdo", a tym, za co oddali życie uczestnicy lotu do Smoleńska (Katynia)!
  • ~Polak Pradziadek
    (2016-07-15 05:13)
    Dur niów w rodzaju Bralczyka i Staniszkis trzeba nieustannie piętnować, nie dawać im posłuchu, a tam, gdzie jest to możliwe - po prostu eliminować ich ze społeczności ludzi myślących! --- Jest jednak pewien szkopuł, a mianowicie skłaniam się ku poglądowi, że Polacy to naród ludzi małych! Albo raczej - Polacy to jest bezładny tłum ludzi małych! W swej większości - to sfora małych bezradnych, pokracznych i bezsilnie ujadających kundelków! - Nie ma tu z czego wybierać! Dlatego nie miejcie pretensji do Kaczyńskich! - - Miejcie pretensje wyłącznie do siebie samych! ------------ Bo to nie Kaczyńscy - tylko właśnie tacy jak wy Polacy - może z racji wrodzonych wad genetycznych, a może z racji upośledzenia umysłowego wynikającego z kilkuset lat ochoczego i beztroskiego nadużywania C2-H5-OH (nawiasem mówiąc - ulubionej substancji Bralczyka), bardzo skutecznie - i to za każdym razem, kiedy zdarza im się taka okazja lub szansa - SAMI BLOKUJĄ ROZWÓJ I POMYŚLNOŚĆ SWOJEJ OJCZYZNY! - I nie interesuje mnie wcale, czy czyni tak większość (to bardzo źle!), czy mniejszość (to jeszcze gorzej - bo z mniejszością przecież łatwiej sobie poradzić!)! +++ Tragedią naszego narodu jest to, że Polacy się nawzajem nie szanują i nigdy się nawzajem nie wspierają! Że - kiedy tylko mogą - podgryzają sobie nawzajem łydki albo skaczą sobie do gardeł! I szarpią sobie nawzajem nogawki! Albo podkolanówki! I przypierdalają się każdy do każdego przy byle okazji i bez okazji! I chlapią na siebie sza mbem - licząc potem z satysfakcją piegi na twarzy ochlapanego rodaka/kolegi/brata/kochanki/matki/bohatera narodowego! - I nieustannie bluzgają jadem na swoich, a w pas kłaniają się wrogom! - I ubliżają sobie nawzajem, kiedy tylko mogą, a pogardliwe inwektywy i niewybredne wyzwiska to stały ich repertuar! Innymi słowy - POLACY SIĘ PO PROSTU NAWZAJEM BEZGRANICZNIE NIENAWIDZĄ!!! - - Jednym z bardziej popularnych chamskich sposobów na polemikę "polish style" jest notoryczne przekręcanie nazwiska zaatakowanego, czepianie się jego wieku, tuszy, fryzury (lub łysiny), sapania, ubrania, odstających uszu, krzywych nóg itd. - I takie ordynarne bluzgi są w Polsce powszechnie uznane za kabaretowy żart na najwyższym poziomie! Dlatego popularnością cieszą się wśród nich plugawe gn idy w rodzaju Kammela czy Kupy Powiatowej z zatknięta flagą! - Polacy kultywują też z upodobaniem na co dzień i od święta bezinteresowną zawiść jako narodową cnotę! I mają w swoim zestawie przysłów "przysłowie" o psie ogrodnika i z perwersyjną wręcz lubością generują niezliczone dowody na jego słuszność! - Nic więc dziwnego, że na tym wychodzą tak, jak wychodzą - czyli jak Zabłocki na mydle, którego też zaliczają w poczet swoich narodowych patronów! >>> A te wszystkie jadowite, przez nas samych odchuchane i ogrzane na naszej piersi padalce i żmije w rodzaju Boniego i Bydłoszewskiego - to jest taka nasza polska specjalność! Po prostu je uwielbiamy i nosimy na rękach, a przed nimi na atłasowych poduszkach nosimy przyznane im w szale uwielbienia ordery... I tak dalej, i tak dalej ... Ciągnijcie dalej sami tę litanię i ten wasz ponury karawan - bo ja już nie mam siły ... --->>> A te wszystkie odchuchane przez was gady i typowe podobizny was samych powinniście przechowywać w słojach z formaliną i eksponować w podświetlanych gablotach w Muzeum Narodowym!