Anna Wittenberg: Kiedy po likwidacji gimnazjów opadnie kurz...

| Aktualizacja:

Choć minister edukacji nieustannie zapewnia, że tworzy szkołę nowoczesną i przygotowującą do wyzwań dzisiejszego świata, w praktyce reforma wprowadza jedynie kolejną inkarnację modelu nauczania z epoki industrialnej. Mimo wad wciąż w publicznej oświacie stosujemy fabryczny system, bo jest on zwyczajnie najtańszy.

wróć do artykułu
  • ~kot Alik na godło Polski!
    (2017-01-13 16:17)
    kilkulatki chodzące do szkoły z nastolatkami pijącymi alkohol i zażywającymi narkotyki! brawo PiS!
  • ~Obywatel RP
    (2017-01-13 16:20)
    Wiara ważniejsza od nauki. Tak ma być.
  • ~oficer prowadzący
    (2017-01-13 16:29)
    Jest oczywistością, że podniesienie poziomu edukacji poprzez likwidację gimnazjów jest potrzebne Polsce niczym dopływ świeżego powietrza! Polacy bowiem nie mogą być jedynie rezerwuarem taniej siły roboczej dla "starszych i mądrzejszych" Europejczyków zza Odry!
  • ~Suweren
    (2017-01-13 16:33)
    A kto się nie zgadza z reformą tego Ziobro zamknie.
  • ~ti
    (2017-01-13 16:37)
    Wreszcie ważne zmiany w kulejącej tzw. " edukacji"
  • ~nina
    (2017-01-13 16:54)
    Wierze ze po chorych rzadach PiSu znajdzie sie odwazny polityk ktory odkreci te pseudo reformy rodem z lat 70 ub z PRLu.
  • ~Prawda w oczy kole
    (2017-01-13 17:06)
    Kiedy po likwidacji gimnazjów opadnie kurz zobaczymy same zgliszcza...
  • ~BELFER
    (2017-01-13 17:06)
    JEDYNYM CELEM REORGANIZACJI JEST KASA SPADŁA LICZBA DZIECI I TRZEBA ZWOLNIĆ NAUCZYCIELI ( A MOŻNA W CELU PODNIESIENIA JAKOŚCI KSZTAŁCENIA ZMNIEJSZYĆ LICZBĘ DZIECI W KLASACH ) I OSZCZĘDZANIE POPRZEZ ZMNIEJSZENIE ETATÓW Z POŁĄCZENIA SZKÓŁ ( ZBYT MAŁA SUBWENCJA DLA SAMORZĄDÓW ) - TO PIJAR PIS !!! A GŁÓWNYM PROBLEMEM SZKÓŁ JEST BRAK DYSCYPLINY - NAUCZYCIEL JEST POZBAWIONY NARZĘDZI WYCHOWAWCZYCH ( NP- WYPROWADZENIE PRZESZKADZAJĄCEGO UCZNIA POZA DRZWI BEZSTRESOWE WYCHOWANIE ITD... )
  • ~Henio
    (2017-01-13 18:21)
    Stary pieeerdzieel Kaczyński chodził do starej 7 klasowe a i tak matury nie zrobił. ..dobrze ze komuna pomogła tej rodzince
  • ~lol
    (2017-01-13 20:24)
    PiS się absolutnie z nikim nie liczy.Na żadne referendum nie pozwoli.,
  • ~siko
    (2017-01-13 20:59)
    Ale ***** pisowskie...............
  • ~jerzor
    (2017-01-13 21:33)
    Kiedy opadnie kurz , będzie okazja do nowej reformy !
  • ~Gosc
    (2017-01-13 21:55)
    Dobrze , że w jednym chociaż sa zgodni- w nauczaniu alfabetu i to co sie nie zmieni to umiejetnośc podpisywania sie.
  • ~Anka
    (2017-01-13 22:08)
    Jak widać emocje jeszcze nie opadły, a szkoda bo edukacja młodego pokolenia jest dobrem wspólnym nie kartą przetargową politycznych rozgrywek. Nikt personalnie ani żadna grupa nie ma moralnego prawa wypowiadania się w imieniu wszystkich, rodziców , nauczycieli. Wszyscy mają obowiązek przekazać swoje doświadczenie ,wiedzę , uwagi merytoryczne dla poprawy stanu edukacji.Struktura szkolnictwa jest sprawą wtótną wobec celu i treści edukacji. Szkoła musi być środowiskiem przyjaznym młodym ludziom, zaspakajać ich ciekawość świata, dać możliwość rozwoju ich indywidualnych zdolności, w różnych formach także pozalekcyjnych. Dobrze,ze w artykule przywołano Robinsona i szkoły angielskie, ale polscy pedagodzy i nauczyciele mają także duży dorobek. Paradoks polega na tym ,że są b. znani poza krajem i nie myślę tu tylko o Korczaku. Proszę pamiętajmy , że 1773 r. powstała Komisja Edukacji Narodowej, pierwsze w Europie ministerstwo, które zreformowało cały system szkolny , w sposób nowoczesny , na jaki nie zdobył się wówczas żaden kraj.Dziedzictwo zobowiązuje , by przejść ponad sporami do dialogu . Mam uwagi krytyczne do przedstawianego programu ale mam propozycje zmian.Może ktoś "dorosły" zechce włączyć się do rozmowy
  • ~Roman
    (2017-01-13 23:02)
    Panie PREZYDENCIE Duda w wyborach na drugą kadencję za likwidację gimnazjum na mnie i moją rodzinę już Pan liczyć nie może :(
  • ~Marek
    (2017-01-13 23:29)
    Pani Anno bardzo dobry artykuł. Jasno przedstawiła Pani bolączki systemu edukacji i bezsens zmian, które niewiele mają wspólnego z prawdziwą reformą. Musi zajść głęboka mentalna zmiana w rodzicach, uczniach i nauczycielach. Ktoś musi być odważny i wyznaczyć linię startu w nową epokę edukacji. Edukacja jako przygoda, nie katorga dla ucznia, tworzenie uczniom możliwości odniesienia sukcesów (tego nie może zrobić nauczyciel przyzwyczajony do rozliczania uczniów z ocen ze skrupulatnością księgowego). Motywowanie uczniów, towarzyszenie im w edukacyjnej podróży (wymaga ruszenia tyłka za biurka), tworzenie sytuacji w których uczniowie odkrywają, uczą się selekcjonować wiadomości, krytycznie je oceniać zamiast zakuwania na pamięć byle żeby rozliczyć ich z porcji materiału (rzeczywiście jak w system,fabrycznym). Jestem nauczycielem, uczę w gimnazjum. Jestem przeciwny tej reformie z tych powodów, które Pani wyżej wymieniła, nie dlatego, że być może stracę pracę. Drodzy rodzice! Otwórzcie oczy, nie pytajcie Swoich Dzieciaków jaką ocenę dostałeś, tylko czego się dzisiaj nauczyłeś. Czy miałeś poczucie, że dobrze spędziłeś czas, czy usłyszałeś dobre słowo od nauczyciela na temat swojej pracy na lekcji. Zastanówcie się czy ta reforma zmieni podejście Waszych dzieci do szkoły, edukacji. Pozdrawiam.
  • ~qrdebela
    (2017-01-14 01:25)
    PO i PSL liczyli sie z wszystkimi i na zadne referendum nie pozwolili, tylko Prezydent Komorowski, kiedy widzial, ze grunt pod nogami mu sie pali- lekka raczka wyrzucil 20ml pln na referendum, ktore i tak mu w niczym nie pomoglo,... wot i wsio kak gawariat francuzy
  • ~kierowca
    (2017-01-14 11:39)
    ,,Kiedy po likwidacji gimnazjów opadnie kurz,,a część nauczycieli przejdzie na emerytury a jeszcze inni którzy zostaną zwolnieni znajdą pracę inni pujdą na zasiłki dla bezrobotnych,to wszyscy się z tym pogodzą i nadejdzie proza życia.
  • ~leon
    (2017-01-14 15:28)
    Moim zdaniem rzad za szybko zniszczyl gimnazja .mogl lepiej przemyslec nowa reforme bez niszczenia wszystkiego.zrobil to politycznie bo jk obiecal wyborcom ale tylko swoim wyborcom i to tym ktorzy podstawowke konczyli60lat temu.po wyborach spokojnie trzeba bylo pomyslec jaka reforme wprowadzic korzystna dla dzieci.pis dal plame.
  • ~kobuz#
    (2017-01-16 09:42)
    Akurat szkolnictwo polskie po reformacji ´89 zrobiło największe zdumienie i uznanie u zachodnich sąsiadów Polski. Testy i egzaminy polskich uczniów przez PISA dowiodły corocznie przewagę w rozumieniu tekstu pisanego i mówionego, nauki przedmiotów ścisłych i języków obcych uczniów polskich nad chociażby, niemieckimi, czy austriackimi. Polska była przedstawiana, jako wzór do polepszania tamtejszych systemów nauczania, a kraj ten zaliczano do najlepszych i porównywalnych wyników Finlandii, czy Korei Południowej. Od lat państwa te, zaliczają się do światowej czołówki nowoczesnych metod nauczania. Po MON, MF, MOZ, dołącza teraz MEN do niechlubnych poczynań tego rządu. Ot Polak potrafi, to co najlepsze.....zepsuć. so what