Zgodnie z podanymi we wtorek wynikami w wyborach parlamentarnych w Austrii pierwsze miejsce zajęła chadecka Austriacka Partia Ludowa (OeVP) zdobywając 31,52 proc. Na drugim miejscu znalazła się Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe) z wynikiem 26,86 proc. Z kolei prawicowo-populistyczna Austriacka Partia Wolności (FPOe) z poparciem na poziomie 26,04 proc. głosów zajęła trzecie miejsce.

Reklama

Wynik austriackich wyborów oznacza, że trzeba będzie skorygować politykę "Willkommen", czyli otwartych drzwi dla imigrantów w ramach UE. To jest ogromna porażka prestiżowa Niemiec i ogromne zwycięstwo prestiżowe polityki migracyjnej forsowanej przez kraje Grupy Wyszehradzkiej - powiedział Wawrzyk.

Zdaniem eksperta rezultat tych wyborów jest "bardzo korzystny dla Polski i dla całej Grupy Wyszehradzkiej".

Według niego, wygrana Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) pokazuje, że w kwestii polityki migracyjnej nie tylko państwa Grupy Wyszehradzkiej mają określone poglądy, ale "podziela je także bardzo bliski do tej pory sojusznik polityczny Niemiec w tym zakresie, jakim była Austria".

Ekspert prognozuje zawiązanie sojuszu między Wiedniem a państwami Grupy Wyszehradzkiej w sprawie polityki migracyjnej, ale nie tylko. - Część polityków austriackich otwarcie deklaruje chęć przystąpienia do Grupy Wyszehradzkiej - dodał.

W jego ocenie postawa wobec uchodźców może prowadzić do uszczelnienia granicy austriacko-włoskiej, "o ile nie jej zamknięcia", co może wpłynąć na pogorszenie relacji przede wszystkim w Włochami.